تولید پودر شیر و یا شیر خشک

چگونه پودر شیر و یا شیر خشک تولید می شود؟

درباره محصول شیر خشک
شیر خشک حاوی قدرت شیر کامل با ویتامین های A و D است.
محصول شیر خشک با کیفیت برتر.
شیر را با چربی شیر 3.5٪ در آب آشامیدنی سرد یا گرم اضافه می کند.
شیر خشک را می توان برای اهداف و مقاصد مختلف استفاده کرد همانند نوشیدن، پخت و پز، ، قهوه / چای و ...
شیر خشک با طعم خوشمزه و طعم غنی

پروسه تولید پودر شیر یا شیر خشک یک عمل جالب است. شیر را از مزارع لبنی که در سراسر حومه پراکنده استبه صورت روزانه هر روز صبح، کامیون های بزرگ مخزندار در هر مزرعه لبنی متوقف می شوند و شیر را جمع آوری می کنند. سپس شیر را به کارخانه منتقل می کند.

هنگامی که شیر به کارخانه ی تولید شیر خشک انتقال مییابد، از طریق یک فیلتر، شیر رد شده و در یک مخزن مجزا نگهداری می شود. همانطور که انتظار می رود به مرحله ای از پردازش ادامه می دهد، از طریق یک باتری آزمایش می شود تا مطمئن شود که با استانداردهای کیفیت مطابقت دارد.

شیر ابتدا به اواپراتور منتقل می شود که در آن حدود یک سوم از آب آن حذف می شود. اواپراتور شامل 3 عدد کلندریم است که با قطر آن 1219.2 سانتی متر و 6 طبقه قد است. اواپراتور دارای خلاء جزئی است و نقطه جوش را به حدود 135 درجه فارنهایت کاهش می دهد. این موضوع به دو دلیل مهم است. اول، آنکه آب شیر در دمای کافی و پایین تبخیر می شود که در اینصورت به شیر آسیب نمی رساند. و دوم، هزینه های قابل توجهی را کاهش می دهد. شیر خام شیری حاوی حدود 12٪ جامدات است. در طول فرایند تبخیر، آب در شیر حذف می شود تا میزان جامدات تا 50٪ افزایش یابد.

در طول فرایند تبخیر، شیر پاستوریزه می شود. فرایند پاستوریزاسیون محتوای باکتری را بدون گرم کردن شیر کاهش می دهد تا اینکه آسیب ببیند. اگر تصمیم دارید شیری که از دامداری مستقیم تهیه کردید را مستقیم و بدون هیچگونه عملیات پاستوریزگی کارخانه ای مصرف کنید شیر را به اندازه کافی بجو شانید برای انجام این کار در شیرینی پزی، شیر را از طریق لوله های کوچکی که در دمای 20 درجه ی سانتیگراد به دمای مطلوب 175 درجه ی سانتیگراد گرم می شود، اجرا می کنند و سپس آن را بلافاصله خنک می کنند تا از آسیب دیدن شیر جلوگیری شود.

جدا کردن شیر: از تبخیر کننده شیر که از طریق جدا کننده ای شیر را از آن جدا می کند و باعث می شود کره از آن جا و از بین برود. در یک مخزن ذخیره سازی به صورت مجزا کره قرار می گیرد تا بعدا مورد استفاده قرار گیرد. شیر خشک اکنون به مخازن منتهی می شود که استاندارد سازی می کند.

استاندارد سازی شیر: بعد از اینکه شیر جدا شده است، بعد از آن استاندارد سازی می شود که به این معنی است که اجزای مختلف شیر بصورت اتوماتیک مخلوط می شوند تا زمانی که یک محصول سازگار داشته باشیم. هر دسته باید دقیقا همان باشد. به عنوان مثال، در عمل شیر کامل ما، شیر باید حاوی 8/8 درصد جامدات و 3.4 درصد کره است که به جامدات 12.2 درصد می رسد. بسته به فصل سال و سایر شرایط محیطی، این سطوح در شیر خام به طور مستقیم از لبنیات تغییر می کند. اگر جامدات زیر 8.8٪ باشد، تا زمانی که درصد جامد شکر مورد نظر به دست می آید، به هم متصل می شویم. سپس 3.4٪ کره را اضافه می کنیم. هنگامی که مشتری یک گالن شیر کامل را خریداری می کند، اجزای تشکیل دهنده آن دقیقا مثل هر کوزه ای از کل شیر تولید می شود. اگر ما 2٪ یا 1٪ شیر تولید می کنیم، پس فقط قبل از بسته بندی، این مقدار شیر را به شیر اضافه می کنیم. در طول روند استاندارد سازی، حتی برخی از ویتامین های شیر بررسی می شوند تا مطمئن شوند که استانداردهای ما را برآورده می کنند. به این ترتیب مشتری اطمینان حاصل می کند که یک محصول سالم است و استاندارد های آن هرگز تغییری نمی کند.
شیر باقیمانده باقی مانده به پودر شیر یا شیر خشک تبدیل می شود. بسته به نیازهای مشتری ما، این شیر را با مقادیر کمتری از 1٪ تا 30٪ چربی استاندارد سازی می کنیم. با این وجود، بیشتر پودر شیر یا شیر خشک ی که تولید می کند، شیر یا شیر غیر شیری است که حاوی 0٪ تا 28.5٪ پروتئین شیر است پس از بازسازی آن. تفاوت بین این دو پودر با چشم غیر مسلح غیرممکن است. اما تفاوت زیادی در طعم وجود دارد. بعد از اینکه شیر تغلیظ شده استاندارد شده است، توقف بعدی برج خشک کن است.
تبدیل شیر تغلیظ شده به پودر شیریا شیر خشک: دو نوع خشک کردن وجود دارد نازل اسپری و سیستم اتمیزه شدن که این سیستم جدیدتر است. امروزه در حال استفاده از خشک کن های اسپری است. این برج خشک کن یا خشک کن ها 22 قطره، قطره قوطی است که 12 مورد را به هوا افزایش می دهد. در بالای ستون چهار نازل اسپری است که اسپری غبار خوب از شیر تغلیظ شده به 400 درجه F. چرخش هوا. همانطور که قطرات شیر سقوط می کند، هوا چرخشی به سرعت آب را از قطره های شیر حذف می کند تا زمانی که همه ی آنها یک ذره کوچک از پودر شیر هم نداشته باشند این ذرات خیلی بزرگتر از یک ذره گرد و غبار می باشند. با افتادن آن، هوا تا حدود 250 درجه فارنهایت سرد می شود تا زمانی که در پایین برج که در آن برداشته می شود به شکل قیف تبدیل شود. اپراتورها با کنترل جریان هوای گرد در برج، می توانند سطح رطوبت محصول نهایی را با دقت کنترل کنند.
در اینجا در هومبولت بهتر است به جای استفاده از نازل های اسپری شیر از خشک کن دو مرحله ای جدید استفاده شود.

نظرات شما

مقالات مشابه