مدیریت زمان (قسمت سوم)

مدیریت زمان (قسمت سوم)

فیلسوفان و دانشمندان یونانی از دو زاویه زمان را تعریف می کنند : 1- کرونوس(تقویم زمانی یا گاه شماری ) 2- کایروس ( همیشه بیانگر "زمان حال" است). کایروس در ویکی پدیا این گونه معنی می شود: "لحظه در حال عبوری که در آن موقعیتی یافته  می شود و اگر بخواهیم موفقیتی در کاربه دست آید، باید به اجبارا از آن استفاده کرد."

موارد با ارزش زیادی در دوره ی ما وجود دارد اما فکر می کنیم با وجود این کمبود وقت ما نمی توانیم زمان بیشتری پیدا کنیم برای انجام آن ها. در واقع می توان بیان کرد؛ پیدا کردن زمانی از زمان های موجود که به روند کیفی توانمندی و کارایی ما کمک کند بسیار ارزشمند است.

گام های موثر در مدیریت زمان برای موفقیت کسب و کار تان

 • مدیریت ارتباطات

  هنگامی که ما برای رسیدن به وظیفه ای که در لیست کارهایمان داریم یا رسیدن به  قرار ملاقات بعدی، می تواند ما را از ارتباط واقعی با دیگران باز دارد. روابطی که در زندگی روزمره با افراد داریم به طور مثال روسا، مشتریان هم تیمی ها، یا خریداران، داریم، برای  ما این امکان را به وجود می آورد تا به طور عمیق تری به انگیزه های این افراد بپردازیم. در واقع قابلیت ما ناشی از رهبری ما است که برای ایجاد ارتباط و تاثیر بر دیگران استفاده می شود.

  مطلب مرتبط: مدیریت زمان چیست ؟

 • مدیریت استرس

  باید توجه داشت که عجله و شتاب ما برای انجام کارهایمان باعث می شود تا استرس ما بیشتر شود و این موضوع می تواند استرس ما را به دیگران سرایت دهد. به بیان دیگر بهترین تصمیمات، زمانی اخذ می شوند که در زمان مورد نظر، میزان استرس مان را کنترل کنیم.و همچنین بزرگترین نوآوری، زمانی اتفاق می افتد که محیط، بجای آنکه تنش زا باشد، حمایت زا باشد.و این مسئولیت یک مدیر است که محیط آرامی را ایجاد کند.

 • مدیریت تمرکز

  تفکر بیشتر افراد این است که چون کارهای بسیاری در دست دارند، باید همزمان چند کار را انجام دهند. در حالی که این اشتباه است و نباید اینگونه باشد.پژوهشات و تحقیقات بسیاری نشان داده اند که چند کاربودن و یا چند وظیفه بودن به میزان درصد استرس ما می افزاید. هم چنین تحقیقات نشان می دهند که متمرکز شدن روی یک کار و وظیفه، بدون مشغولیت و درگیری ذهنی، سهم بزرگی در شاد بودن دارد.

 • مدیریت گوش دادن

  اغلب موارد هنگامی که به دیگران گوش می دهیم، یا منتظریم که پس از وی حرف بزنیم، یا داریم در دل خود حرف می زنیم. بدلیل گذشت زمان ذهنیت ها هم در حال سبقت گرفتن از یکدیگرند، در نتیجه  توانایی گوش دادن به افراد و هم دلی با آنان پیشنهاد و توصیه می شود چرا که وقتی خوب گوش می دهیم، دیگران هم به خوبی حرف می زنند. در نتیجه بهترین تصمیمات هنگامی اتخاذ می شوند که تمام دیدگاه ها گوش داده شوند.

 • مدیریت دیدگاه

دیدگاه ها و ایده های ما، جایگاهی را که ما در آن هستیم و تصمیماتی اخذ شده را نشان می دهد. درواقع دیدگاه ما واقعیت درونی ما است، و این الزاماً به این معنی اصل و حقیقت نیست و در اکثر مواقع از تجارب گذشته می آید. پس باید دید آیا به اندازه کافی آمادگی وجود دارد که در زمان حال حاضر به فرصت هایی نگاه کنید تا دیدگاه تان را به سمت نظرات و ایده های بهتری تغییر دهد؟

بنابراین، می توان به این نتیجه دست یابیم که برای مدیریت زمان ابتدا باید به کیفیت و چگونگی بهره وری از مدت زمانی که در اختیار داریم بپردازیم. پس به یک مدیر بهتر درمحل زندگی و نیز محل کارمان تبدیل می شویم.

امیدواریم این راه های بیان شده در مورد موفقیت در مدیریت زمان برای شما مفید واقع شود.

به خاطر داشته باشید تعداد فعالیت ها و کارهایی که تصمیم دارید انجام دهید مهم نیست، شما در آن واحد قابلیت متمرکز شدن بر روی تنها یک فعالیت را خواهید داشت. این تفکر خام چند بعدی بودن باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود. اگر تصمیم دارید که زمانتان را مدیریت کنید و بهترین نتیجه را بگیرید، باید یاد بگیرید که روی انجام یک فعالیت تمرکز کنید و تمام مسائلی که باعث می شود تا حواستان پرت شود را نادیده بگیرید.

 

نظرات شما