سلولزی

تاریخچه صنعت کاغذ در ایران

 

نخستین کارخانه کاغذسازی در ایران پیش از جنگ جهانی دوم بنیان گذاری شد اما چندان موفق نبود و بعدها بصورت کارخانه مقواسازی در کرج درآمد. در سال 1942 میلادی (1321) وبهبوهه جنگ جهانی دوم ماشین کاغذ شماره یک کهریزک توسط آقای لویی جمیل برای تولید Test Liner(تست لاینر) از Waste Paper(آخال) در ایران نصب شد. در سال 1326 دکتر صلح دوست و چند نفر دیگر ماشین کاغذی در ورامین نصب کردند که به تولید نرسید. سالها بعد در سال 1333 ماشین دوم برای کاغذ تست لاینر کهریزک نصب شد. سپس در سال 1346 شرکت کاغذ پارس در هفت تپه تاسیس و کاغذ از باگاس تفاله نیشکر در سال 1349 به بهره برداری رسید. خط 3 کهریزک در سال 1348 نیز کار کاغذ دولایه کرافت تست لاینر را آغاز کرد و بزرگترین کارخانه کاغذ ایران بنام چوب و کاغذ ایران با مشارکت وزارت صنایع در سال 1357 کار خود را آغاز کرد. بعد از انقلاب اسلامی احداث کارخانه چوب و کاغذ مازندران به سازمان صنایع ملی واگذار و در نهایت در سال 1376 با ظرفیت 170هزار تن کاغذ روزنامه و فلوتینگ مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

کاغذ کرافت لاينر

کاغذی است که اکثرا برای لایه بیرونی مقوای کنگره ای و همچنین در ساختارهای چند لایه ای ورقی Packaging بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا ساختار دو لایه دارد و از خمیر کاغذ کرافت رنگبری نشده پربازده تهیه می شود این نوع کاغذ از حداقل 80 درصد خمیر کاغذ بکر مناسب به روش شیمیایی سولفات کرافت و حداکثر 20 درصد الیاف بازیافتی ساخته می شود.

 

کاغذ تست لاينر

در این نوع کاغذ، کاغذ باطله لایه اصلی را تشکیل می دهد. سطح رویی با لایه نازکی از خمیر کاغذی که درصد بالایی از الیاف بکر رنگبری شده و یا رنگبری نشده پوشش می دهند و معمولا دارای آهار نشاسته می باشد.

 

کاغذ فلوتینگ

این نوع کاغذ که به آن کاغذ کنگره ای هم گفته می شود، در ایران توسط کارخانجات متعددی تولید می گردد و واردات آن تقریبا صفر می باشد. در ایران فقط کارخانه چوب و کاغذ مازندران است که تولید آن را با روش خاص خمیر مرسوم به فرآیند نیمه شیمیایی سولفیت خنثی از مخلوط گونه های چوبی فیبر چوب را به عهده دارد. کاغذ فلوتینگ در صنعت ورق کارتن از جایگاه خاصی برخوردار است و در حقیقت وظیفه اصلی تحمل بار و ضربه های وارده را بعهده دارد. بغیر از کارخانه چوب و کاغذ مازندران الباقی کارخانجاتی که فلوتینگ تولید می نمایند، این نوع کاغذ را ۱۰۰% از کاغذهای بازیافتی به اضافه مواد های شیمیایی تولید می کنند. کاملا مشخص می باشد که فلوتینگ ساخته شده از خمیر چوب، آیده آل ترین نوع کاغذ فلوتینگ می باشد.

 

کاغذ وایت تاپ

کاغذ تاپ وایت، کاغذ کرافت یا تست لاینری است که روی آن سفید می باشد و در لایه رویی ورق کارتن مورد استفاده قرار می گیرد و کیفیت چاپ آن نیز مطلوب می باشد. گرماز این نوع کاغذ بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم متغیر میتواند باشد و از بین ۲۰% تا ۲۵% خمیر بازیافتی سفید در سطح رویی و ۷۵% تا ۸۵% خمیر کارتن و بازیافتی در لایه زیرین قرار دارد. ماشین آلات ساخت این نوع کاغذ دارای دو هدباکس بوده و فقط این نوع ماشین آلات توان تولید کاغذ وایت تاپ را دارند. درحال حاضر تعدادی از واحدهای داخلی این نوع کاغذ را تولید می نمایند و الباقی نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردد.

 

مشاهده وب سایت

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱