مشکلات ارز رمزپایه با صدور هویت دیجیتال حل می‌شود

مشاور فناوری‌های نوین وزیر ارتباطات گفت: مشکلات استفاده از ارز رمزپایه برای مردم، با صدور هویت دیجیتالی حل می‌شود.
امیرحسین دوایی در نخستین کنفرانس رگولاتوری بلاک چین و ارز رمزپایه (رمز ارز)، گفت : رمز ارزها باید دارای مدل تجاری باشند و مشخص کند چه هدفی را دنبال می‌کند تا بتوان آن را نسبت به کپی‌های سطحی خود متمایز کرد.
او با بیان این‌که تلاطم قیمتی، نقدپذیری و مصرف انرژی ۳ مشکل اساسی بازار رمزارزها محسوب می‌شود، اضافه کرد: بسیاری از مشکلات در حوزه رمزارز‌ها برای ورود مردم، با صدور هویت دیجیتال، یک‌بار برای همیشه قابل حل خواهد بود.
مشاور وزیر ارتباطات با تاکید بر این‌که بانک‌ها باید دروازه‌ای برای وصل ارزهای رمز پایه و پول‌های دیجیتال باشند، ادامه داد: بلاک‌چین و ارزهای رمزینه از اهمیت بسیار مهمی در دنیای امروز برخوردارند و این بستر در اینترنت اشیا نیز اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند.
او با بیان این‌که عملکرد بلاک‌چین صرفا در بستر پول‌های دیجیتالی رمزینه نیست، ادامه داد: بلاک‌چین کاربردهای بسیار زیادی دارد و یکی از آن‌ها ایجاد اعتماد در فضای تکنولوژی برای تعاملات است.
دوایی افزود: در حال حاضر ۱۴۰۰ پول دیجیتالی در دنیا وجود دارد و در حال فعالیت هستند، این در حالی است که همواره به تعداد این پول‌ها اضافه می‌شود. باید میان پول‌های دیجیتالی و پول‌های واقعی ارتباطات ایجاد شود تا در نتیجه پول‌های دیجیتالی پشتوانه داشته باشند.
در این کنفرانس سرهنگ علی‌محمد رجبی، جانشین معاون فنی پلیس فتا نیز در مورد مشکلات و سواستفاده‌های انجام شده در حوزه بیت‌کوین و بلاکچین با اشاره به وب‌سایت‌های تولید ارز‌های مجازی گفت: پلیس فتا نرم‌افزارهای استخراج متقلبانه را پیگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین مسایلی که باید حل شود، تعیین سازوکار رگولاتوری برای صرافی‌های آنلاین است.
به گفته او، بیش از ۹۰ درصد یوزر‌های رمزارزها به‌دنبال استفاده قانونی از آن‌ها هستند و احراز هویت می‌تواند اطمینان خاطر را برای تمام مردم حاصل کند. بهترین راهکار برای بهبود شرایط بلاکچین در ایران، کسب آگاهی و اطلاع‌رسانی در زمینه رمزارزها است.
نخستین کنفرانس قانون‌گذاری بلاکچین و رمزارز‌ها با بررسی و تببین تجربیات دیگر کشورها در حوزه‌های قانون‌گذاری در بلاک‌چین و ارزهای رمزشده، با تاکید بر مسایل علمی و فقهی این حوزه برگزار شد.
در این کنفرانس گفته شد که بررسی امکان‌پذیری صدور ارز دیجیتال ملی در دستور کار پژوهشکده پولی و بانکی زیر نظر بانک مرکزی قرار گرفته است.

منبع: سازمان فناوری اطلاعات ایران

نظرات شما