آشنایی با بورس قسمت دوم

با بورس در مقاله قسمت اول  آشنایی پیدا کردیم و در این مقاله می خواهیم اطلاعات بیشتری درباره بورس کسب کنیم. بورس تاثیر مستقیمی روی اقتصاد دارد و به نوعی رونق اقتصادی در بورس تاثیر می‌گذارد که نقش مهمی را ایفا می کند.

بورس با جذب و راه اندازی سرمایه های راکد به افزایش حجم سرمایه گذاری در جامعه می پردازد و رونقی را رقم می زند. بورس به نوعی بین تقاضاکننده و عرضه کننده سرمایه ارتباطی برقرار می کند و آنها را به یکدیگر نزدیک خواهد کرد. گذشته از آن با ارزش گذاری سهام و اوراق بهادار نوسان بالا قیمت را کاهش خواهد داد.

بورس با تشویق مردم به پس انداز موجب می شود تا با پس انداز آنها موجب به حرکت درآوردن اقتصاد شده و به نوعی رونقی را رقم خواهد زد. همچنین بورس سرمایه کافی جهت انجام گرفتن پروژه های بزرگ دولتی و خصوصی را فراهم می آورد.

همانطور که پیشتر گفته شد، بورس واسطه ای بین تقاضا کننده و عرضه کننده سهام است از این رو تقاضا کننده می تواند از بین مردم عادی باشد و نیازی نیست تا این افراد در دسته مردمان خاص قرار گیرند. در بورس هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند کارگزار معاملاتی داشته باشد و کارگزار یک رابط بین معامله کننده و بازار بورس محسوب می شود. براساس آمار شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، تعداد افراد دریافت کننده کد معاملاتی بیش از ۸ میلیون نفر بوده که رقم بزرگ و قابل توجهی محسوب می شود.

افراد یا همان انسان های عادی نیز می توانند در بورس به خرید سهام بپردازند و انجام این کار تنها توسط افراد خاصی انجام نمی گیرد. انجام معاملات آنلاین، دنبال کردن اطلاعات لازم  و قیمت ها  و تحلیل سهام با اینترنت، از جمله روش های تشویق بیشتر افراد عادی جهت حضور در بورس است.

گذشته از سرمایه گذاری مستقیم می توان به شکل غیرمستقیم بوسیله صندوقهای مشترک سرمایه گذاری یا قراردادهای سبدگردانی خرید و فروش سهام غیرمستقیمی داشت. اگر بخواهیم اشاره به بازارهای مختلف بورس داشته باشید باید به موارد زیر اشاره کرد.

  • بازار بورس نیویورک
  • نزدک
  • فرابورس
  • بورس اوراق بهادار تهران

بورس یکی از جمله راه های سرمایه گذاری عمده توسط افراد بوده که جهت کسب سرمایه لازم از این طریق به سود لازم دست پیدا می کنند. بورس یکی از مراکزی بوده که هر اتفاقی در اقتصاد رخ دهد روی آن تاثیر مستقیمی دارد از این رو یک مرکز مهم در اقتصاد به شمار می رود.

شرکت های مختلفی در این مرکز به فروش سهام خود می پردازند تا تمامی افرادی که تمایل به خرید سهام این دسته از کمپانی ها داشته با خرید سهم بودجه مالی را برای شرکت ها فراهم آورند. به نوعی هر شرکتی در بورس حضور داشته و با فروش سهم خود به برخی افراد نیاز مالی را تامین می کند تا در اقتصاد حضور فعالی داشته و با ادامه دادن راه رونق اقتصادی را برای خود و کشور رقم زند. همانطور که می دانید هر شرکتی هنگام فروش سهام آن به فروش می رسد و به افرادی که تمایل به خرید سهم دارند، انتقال پیدا خواهد کرد.

نظرات شما