آینده موبایل (قسمت دوم)

اخیرا در تحقیقی که کارشناسان حوزه امنیت در انگلیس انجام داده اند، حکایت از رشد غیر قابل باور استفاده از اینترنت توسط موبایل در سطح جامعه را نشان می دهد. در این گزارش که گردآوری آن از سال 2013 تا 2017 به طول انجامید، رشد استفاده از اینترنت توسط تلفن های همراه از 73% به 96% رسیده است، این آمار نشان دهنده ی این است که تقریبا همه ی مردم انگلیس از طریق تلفن همراه به اینترنت وصل شده اند.شکل 2. روند استفاده اینترنت توسط مردم در انگلیس بوسیله ی موبایل

 

شکل 3. روند استفاده اینترنت توسط مردم در انگلیس بوسیله ی تبلت
محیط آسیب پذیر

به دلیل محبوبیت بیش از حد، تلفن های همراه دیگر فقط برای برقراری تماس یا پیام کوتاه به کار نمیروند، چراکه با پیشرفت ویژگیها و کاربردهای فراوان آنها، مانند اجرای کدهای جاوا اسکریپت، اتصال به شبکه های بی سیم، ایجاد شبکه های خصوصی (VPN)، یک تلفن همراه در محیط کاملا ناامن مورد استفاده قرار میرد. موبایل یا تلفن های همراه می توانند از طریق بلوتوث، یا با به واسطه ی شبکه های مخابراتی به تلفن همراه دیگر ارتباط برقرار کنند. از طرف دیگر یک موبایل برای استفاده ی روزمره ممکن است در یک روز به چند دستگاه پخش کننده ی وای فای وصل شود، همان دستگاه، موبایل را به اینترنت، وب سایتها و دیتا سنتر ها متصل میکند. تمامی این نقاط مرتبط با موبایل (به صورت مستقیم یا غیر مستقیم ) خطرات بالقوه محسوب میشوند. در ادامه به توضیح این بخش ها خواهیم پرداخت.

 شکل 4. گستردگی ارتباطات در استفاده از اینترنت

درشکل بالا، قسمتهای آسیب پذیر و نا امن مشخص شده است. این گستردگی در ارتباطات این پیامد را برای کاربر و مشترک دارد که تهدیدات و آسیب پذیری ها به صورت تصاعدی بالا برود و به طور کلی، با استفاده از این ابزار مشترک قدم به محیط کاملا ناامن میذارد.
همانطور که در شکل بالا مشخص شده است، یک موبایل در وحله ی اول تماس باید وارد سه منطقه ی آسیب پذیر شود و این مشکل زمانی دو برابر می شود که این ارتباط به محیط ناامن دیگری هدایت میشود. اخیرا در بررسی های انجام شده کارشناسان حوزه ی امنیت به این نتایج جالبی در زمینه استفاده از اینترنت رسیده اند که نشان میدهد ویدیو، وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بیشترین استفاده ترافیک از حجم اینترنت را دارند.

محسن ۱۳۹۶/۱۲/۰۸( تایید نگردیده است. )

مطلب مفیدی بود.

پاسخ مدیر

نظرات شما