اعتبارنامه یا ال سی چیست؟

ممکن است در بسیاری مواقع با کلمه ال سی و اعتبارنامه رو به رو باشید و ندادید معنای ال سی چیست. اعتبارنامه یا اعتبار اسنادی که Letter of Credit نام داشته و مخفف آن LC می باشد و یک نوع تعهد بانکی برای خریدار و فروشنده محسوب می شود.

این تعهد نشان از وصول به موقع و بدون دیرکرد مبلغ از سوی خریدار برای فروشنده است. بانک همچنین از سوی خریدار به نگهداری اعتبار اسنادی پرداخته و تا زمانی که کالای خریداری شده تحویل داده نشود، مبلغی برای فروشنده واریز نخواهد کرد.

اعتبارنامه همانطور که نامش پیداست یک سند مالی محسوب شده که توسط یک نهاد مالی چون بانک صادر می شود و بیشتر در امور مالی بازرگانی کاربرد دارد و یک نوع تعهد پرداخت برای خریدار است. اعتبارنامه همچنین نوعی تضمین نیز از سوی بانک برای خریدار به شمار می رود و بانک را ضامن خریدار خواهد کرد. با اعتبارنامه، فروشنده می تواند اطمینان حاصل کند که با ضمانت بانک مبلغ موردنظر به قطع یقین پرداخت می شود.

ال سی در معاملات تجاری بین المللی بسیار کاربرد داشته و کاربری آن در اولویت این نوع معاملات است. ال سی می تواند بین یک فروشنده از کشوری و یک خریدار از کشور دیگری رد و بدل شود و در این میان جنبه مالی بین المللی پیدا می کند.

اعتبارنامه عمدتا در امور پولی تجارت مورد استفاده قرار می گیرند و ال سی تعهدی جهت پرداخت پول محسوب می شود. در تجارت بین الملل ال سی در معامله ای بین دو فرد از کشورهای مختلف انجام خواهد گرفت و شامل ذی نفع که می تواند بانک یا موسسه مالی باشد، گردد.

در اعتبارنامه یا همان ال سی اصطلاحاتی وجود داشته که از جمله باید به سورشارژ یا همان هزینه اضافی در کرایه حمل، کابوتاژ یا حمل کالا از یک نقطه کشور به نقطه دیگر بوسیله راه دریا و دموراژ یا هزینه معطلی کشتی اشاره داشت. در اعتبارنامه فروشنده هنگام دریافت وجه باید  اسناد مطابق با شرایط اعتبار امکانپذیر را ارائه دهد. هنگامی که پرداخت توسط بانک صورت گرفت نقش بانک در این میان همچون یک واسطه است. البته با واسطه گری بانک بررسی کالا صورت نمی گیرد زیرا در این میان وجود اسناد لازم نیاز به بررسی کالا را برطرف می سازد مگر آن که خریدار خود درخواست کرده باشد. در این نوع روش بیشتر منافع عاید فروشنده می شود زیرا از یک سو بررسی کالا صورت نمی گیرد و در سوی دیگر مبلغ با ضمانت به افراد ارائه می شود.

با این حساب باید اعتبارنامه را یک سند اعتباری برای خریدار دانست که به نفع فروشنده صادر می شود تا یک برگه ضمانتی در خرید و فروش های بین المللی به شمار رود. با واسطه گری بانک فروشنده از فروش کالای خود اطمینان حاصل کرده و مطمئن است در تاریخ مقرر می تواند به مبلغ موردنظر خود دست پیدا کند. همچنین با وجود سند اعتباری ریسک عدم دریافت وجه ساقط شده و فروشنده به قطع یقین مبلغ موردنظر را بدست خواهد آورد.

در اعتبار نامه برخی اسنادها وجود داشته که به آن مربوط می شوند، این اسناد می توانند شامل سندهای زیر باشند:

 • اسناد تجاری/ قهرست بسته بندی- صورتحساب
 • اسناد مالی/ حواله
 • اسناد دفتری/گواهینامه کشور مبدا-مجوز-گواهینامه بازرسی-تصدیق سفارت
 • اسناد تحویل کالا/بیمه- اسناد حمل و نقل-اسناد دفتری یا تجاری
 • اسناد بیمه/بیمه نامه
 • اسناد حمل و نقل/رسید کامیون-صورت حساب بارنامه-صورت حساب هوایی- رسید راه آهن و برخی دیگر

در ال سی خطراتی وجود داشته و نمی توان آن را کاملا معتبر و بدون خطر دانست. این خطرات به چند نوع تقسیم می شود که به شرح زیر است:

 • ریسک کلاه برداری: در این نوع خطر فرد فروشنده ممکن است به موجب سواستفاده کالا را تحویل نداده و مبلغ را دریافت کند.
 • ریسک حکومتی: اعتبارنامه ممکن است از سوی حکومت با محدودیت هایی رو  به رو شده و در نهایت متوقف گردد.
 • ریسک بلایای طبیعی: ممکن است به دلیل بلایای طبیعی انجام قرار داد به زمان دیگری موکول شده و متوقف گردد.
 • ریسک درخواست دهنده اعتبارنامه: خرابی کالا در حین انتقال/عدم تحویل کالاها/تحویل کالای نا مرغوب/تحویل زود یا دیر هنگام/تحویل ناقص/مشکلات مربوط به مبادلات ارزی/دزدیده شدن/مشکل در بانک صادرکننده یا دریافت کننده
 • ریسک بانک صادرکننده: خطر کلاهبرداری، محدودیت‌های حکومتی/ورشکستگی درخواست دهنده ال‌سی
 • ریسک تجارت بین الملل: تغییر یافتن نرخ ارز
 • ریسک شخص ذی نفع: عدم توانایی جهت فراهم آوردن شرایط لازم ال سی

گذشته از لیست فوق طرفینی که در اعتبار اسنادی درگیر هستند شامل خریدار یا متقاضی/بانک ابلاغ کننده/بانک پوشش دهنده/بانک تعیین شده/بانک گشایش کننده/بانک تایید کننده/ذی‌نفع یا فروشنده می شود.

با توجه به این مطلب شما قطعا باید آشنایی کاملی با اعتبارنامه یا ال سی که با آن رو به رو می شوید، داشته باشید.

کسری ۱۴۰۱/۰۶/۰۵( تایید نگردیده است. )

خیلی عالی .ممنون از این اطلاعات

نظرات شما