مدیریت زمان (قسمت اول)

مدیریت زمان یعنی برنامه‌ریزی کردن که این برنامه ریزی به همراه چگونگی اختصاص دادن زمان بین کارها و فعالیت‌های مختص شما می‌باشد.

در مدیریت کردن زمان که باعث می‌شود کارهایتان را با نظم و دقیقت بیشتری و همچنین بهتر و راحت تر انجام دهید نه اینکه اینکار با مشقت زیادی باشد. بنابراین می توان گفت که درزمانی کمتری میتوان به کارهای بیشتری رسید. حتی مدر زمان هایی که فرصت ندارین و زمان کمی در اختیاردارید درنتیجه تحت‌فشار نیز هستید. لذا اگر  نتوانید مدیریت زمان داشته باشید، قطعاً اثربخشی مؤثر را نخواهید داشت در نتیجه این شرایط باعث می شود  استرس در شما زیاد شود.

آشکار است که هیچ‌وقت شما زمان لازم و کافی برای انجام همه‌ی فعالیت ها و کارهایتان را در روز ندارید. اما وقتی زمان همه‌ی ما در یک روز بیست و چهار ساعت می باشد، باید پرسید چرا برخی افراد نسبت به دیگران بهره‌ی بیشتری از زمان شان می‌برند؟

افرادی که بیشترین بهره مندی را از زمان خود دارند در نتیجه زمان خود را با بهترین شیوه و  به بهترین نحو مدیریت می‌کنند.

در این بخش با استفاده از تکنیک‌های که گفته می شود، شما می‌توانید در شرایط استرس زا،  فشار و حتی در مواقع بحرانی، برای مؤثرتر واقع شدن توانایی خود را افزایش دهید. یک  مدیریت زمان خوب نیازمند تبدیل کارآمد از کارها و فعالیت‌ها برای رسیدن به نتایجه ی خوب است است.

هنگامی که یک روز خود را به کارهای زیاد و متعددی اختصاص می دهید و چون بر روی چندین فعالیت و کار متفاوت تمرکز می کنید معمولا بازده کمتری می گیرید. مدیریت زمان خوب و موثر باعث می شود کارها دقیق تر باشد نه سخت تر، لذا می توان نتیجه گرفت که در مدت زمان کم به کارهای بیشتری می رسید.

مدیریت زمان دغدغه‌ی روزمره‌ی همه‌ی افراد است. در زمان ما موردهای با ارزش زیادی وجود دارد اما تفکر می‌کنیم نمی‌توانیم زمان بیشتری پیدا کنیم با وجود این کمبود وقت. در واقع بسیار ارزشمند است پیدا کردن زمانی از زمان‌های موجود که به کیفیت کارایی موثر ما کمک کند.

معمولاً تمام افراد دوست دارند تا بهبود بخشند برای اینکه بتوانند به طور پیوسته مهارت های مرتبط با مدیریت زمان را داشته باشند. دارا بودن ارتباط مستقیم با نحوه عملکرد شما در محل کارتان و بهره وری موثر در . مهارت های مدیریت زمانی وجود دارد و شما می توانند برای دریافت نتیجه بهتر و موثر، آن ها را بهبود دهید. اشتباهی که اکثر شما می کنند این است که فکر می کنید مهارت و توانمدی های مدیریت زمان کاملا وابسته به خلق و خوی رفتاری هر فرد است. شما می بایست یک هدف مشخص کنید و تلاش کنید برای رسیدن به آن، حقیقت این است که بیشتر فنون و مهارت های مرتبط با مدیریت زمان شناختی هستند و باید درباره مراحل و فرآیندهای آن تفکر کرد.

در واقع مدیریت زمان یکی از قسمت های جدا نشدنی هدف گذاری است، اگر شما هدفی را انتخاب می کنید، مطمئنا دلتان می‏خواهد در کمترین بازه زمان به آن هدف دست پیدا کنیم، اینجاست که داشتن مهارت مدیریت زمان خیلی خوب است و به کمک ما می آید، در نتیجه یکی از مهمترین توانایی ها و مهارت هایی که برای هدف  یک مدیر لازم و ضروری است توانایی و مهارت مدیریت زمان است.

افزایش مهارت های مدیریت زمان یک راه طولانی است.

این راه و مسافت ممکن است با این راهنمایی شروع شود، اما نیاز دارد به ممارست و تمرین زیاد و همچنین راهنمایی‌هایی که در طول مسیر وجود دارند.

یکی از هدف ها این است تا کمک کنید به خودتان برای اینکه آگاه شوید از نحوه استفاده‌تان از زمان و در نهایت هدفمند و با آگاهی کامل از زمانتان استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که قبل از هر چیز، در مدیریت زمان تمرین لازم را انجام دهید.

بسیاری از ما تفکری داریم که بیان می کند؛ چطور مدیریت کنیم زمان‌مان را تا مشخص کند چگونگی پیشرفت و کارایی در زندگی را برای ما، در اینجا چیزی را که به دنبال آن میگردیم، خواهیم یافت.

 

نظرات شما