بیت کوین چیست؟

آیا می‌دانید بیت کوین چیست و چه مزیتی دارد؟

در طی این چند سال طی شده، خرید بیت کوین خیلی خوب توجه عموم را به خود جلب کرده که هم مزایای رساندن به ثروت هنگفت و زیادی را در بر داشته. و در عین حال این ارز رمزپایه "کریپتوکارنسی" همواره در اتهام جرائم اینترنتی قرار گرفته و تفکر افراد جامعه درباره پول را به طور کامل تغییر داده است. بسیاری از دولت‌های کشورهای مختلف هنوز هم نمی‌دانند چه تصمیمی داشنه باشند در مورد بیت کوین. اما واقعا موضوع بیت کوین چیست؟

طرح تولید آن را یک برنامه‌نویس رایانه‌ای به نام ساتوشی ناکاموتو عنوان کرد که یک سیستم پرداخت براساس پایه "ثبات کار" بود. اصل ایده او تولید پول بوده که این تولید از هر نوع مرکز دولتی مستقل و با سرعت منتقل کردن زیاد و با هزینه انتقال خیلی کم بوده است.

و همچنین از آنجایی که این ارز دیجیتالی زیر نظر کسی نیست، یا باید قوانینی در این راستا وجود داشته باشد و یا اشخاص می‌توانند به آسانی انواع گوناگون کارهای مغایر با قانون را انجام دهند. در این سیستم اشخاص می‌توانند برای فردی بیت کوین را ارسال کنند سپس اعلام کنندکه این عمل را مرتکب نشده اند ؛ باتوجه به این موضوع می‌توانند در هر مکانی آن را مورد استفاده قرار دهند. این موضوع مشکلی دارد که به آن مصرف مجدد "Double Spending" بیان می‌شود و بیت کوین ایده را طراحی کرده و در نظر دارد با این سیستم از آن اتفاق جلوگیری کند.

در حقیقت افرادی که نرم افزار بیت کوین را بر روی رایانه ی خود دارند، از طریق شبکه اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند، به این شبکه از رایانه ها، شبکه پرداخت به وسیله ی بیت کوین بیان می‌شود که قسمت مهمی از همه ی پدیده bitcoin را شامل می‌شود. در اصل بدون این شبکه پرداخت این ارز دیجیتال بی مفهوم خواهد بود.

این شبکه مسیر یابی می‌کند چه کسی بیت کوین را برای دیگران ارسال می کند و هر فرد چه مقداری را در اختیار دارد. و همچنین اگر فردی ارسال کردن بیت کوین برای دیگران را پنهان کند، شبکه متوجه این مخفی‌کاری خواهد شد.

با پول سنتی، ارسال وجوه از یک حساب به حساب دیگری نیاز به برخی از واسطه ها و سازمان هایی است. بیت کوین به صورت کامل مختلف عمل می کند و هیچ رابطی در کار نیست. در پروتکل شبکه ی بیت کوین، اعتماد کردن از سازمان و انسان ها به رایانه ها انتقال یافته است. سازمان ها و انسان های واسطه می توانند ناخواسته یا خواسته اقدام کننده و مرتکب اشتباه شوند، اما رایانه ها فاقد اینگونه احساسات و اشتباهات انسانی نیزهستند.

در مجموع تمام تراکنش های دیجیتالی " غیرمتمرکز یا متمرکز"، برای اجرا نیاز به تایید دارند. هنگامی که شما تصمیم دارید انتقال پولی از طریق بانک انجام دهید، در واقع طی یک فرآیند، سیستمی، ابتدا سیستم موجودی حساب بانکی شما را برسی می کند و در صورت مقایرت داشتن آن با مبلغ تراکنش در پورسه ی بعد، مبلغ باقی مانده حساب شما را کسر می کند و به موجودی حساب دیگر می افزاید.

اما همانگونه که بیان شد، بیت کوین به صورت غیرمتمرکز فعالیت و عمل می کند و رابطه هایی از جمله  بانک در این شبکه حذف شده اند. پس تایید تراکنش ها بر عهده رایانه های کل شبکه می باشد.

بیت کوین ها در مکانی به نام Wallet یا کیف پول ذخیره می شود. در واقع کیف پول همانند حساب بانکی است اما تحت نظارت هیچ واسطه و رابطی نیست وبه خود فرد تعلق دارد.

تصور کنید با استفاده از بیت کوین تصمیم دارید انتقال پول انجام دهید. در ابتدا شما آدرس کیف پول شخص دیگری را دریافت نموده و عمل تراکنش را انجام می دهید. اندازه ای از بیت کوین از آن تراکنش به شبکه وارد می شود اما در اینجا شرکت های واسطه یا بانک بدون تاثیر می باشند و محاسبات تراکنش ازوضایف سیستم های رایانه ای می باشد.

در پروتکل شبکه ی بیت کوین، افراد متفاوتی در همه ی جهان رایانه های قدرتمند و قوی خود را در اختیار این شبکه قرار می دهند. اما این کار برای آن ها صرفا برای کمک به شبکه بیت کوین نمی باشد. افرادی که رایانه های خود را در اختیار شبکه قرار می دهند استخراج کننده یا ماینر نامیده می شوند. بیت کوین های جدیدی به ازای هر تایید تراکنش و محاسبه ها تولید می شوند و به ماینر های شبکه تعلق می گیرند یا به صورتی ماینرها بیت کوین را استخراج می کنند.

یکی از ویژگی‌های برتر بیت کوین شفافیت و واضح بودن آن است. و با وجود اینکه تنها شخص دارنده آن، دسترسی به آدرس یا رمز شخصی دارد و می تواند به بیت کوین‌هایش دسترسی داشته باشد؛ اما هر فردی در شبکه می‌تواند مقدار بیت کوین‌های هر آدرس را مشاهده کند و اینکه بیت کوین‌ها از چه مسیری و از کجا و به چه آدرسی انتقال داده شده‌ است در نتیجه کاملا قابل مشاهده است. اما چون آدرس‌ها به طور کامل ناشناس است، بیت کوین در واقع می تواند شفافیت و محرمانگی را با هم داشته باشد. برعکس حساب‌های بانکی که به نام شما وصل است، آدرس‌ بیت کوین هیچوقت با نام اصلی شما کاری ندارد.

نظرات شما