گوارگام E۴۱۲ چیست؟

گوارگام E412 چیست؟
صمغ گوار یا گواران، ماده‌‌ای افزودنی طبیعی به مواد خوراکی است که از اندوسپرم دانه‌های لوبیای گوار گرفته می شود. این ماده عمدتا در هند و پاکستان رشد می‌کند. این ماده معمولاً به عنوان غلیظ کننده، امولسیون کننده و تثبیت کننده بستنی با شماره افزودنی غذایی اروپا E412 استفاده می‌شود. گوارگام سازگار با کتو، وگان و فاقد گلوتن است و معمولاً به عنوان جایگزین صمغ زانتان در غذا استفاده می شود.
طبق تعریف FDA  صمغ گوارگام یک ماده طبیعی است که از پوسیدگی بذر Cyamopsis tetragonoloba (Linne) Taub. یا Cyamopsis psoraloides (Lam.) D.C. ساخته می شود. در ادامه با ویژگی‌های این صمغ آشنا می‌شویم.
 خود صمغ ژل نیست اما می‌توان از آن ژل به دست آورد.
از پودر آن به عنوان غلیظ کننده ، امولسیون کننده، اتصال دهنده و ژل دار به طور گسترده ای در مواد غذایی، آرایشی، دارویی و صنایع دیگر استفاده می‌شود. 
زمینه‌های کاربردی مشابه آدامس‌های LBG و Tara است 
صمغ گوار یکی از ارزان‌ترین هیدروکلوئیدهای مورد استفاده در مواد غذایی مانند بستنی، دسرهای منجمد، محصولات پخته شده ، لبنیات، نوشیدنی و غیره است. این ماده چند منظوره با مزایایی مانند توانایی نگهداری آب، منبع فیبر غذایی، کاهش کالری، بهبود تشکیل بلورهای یخ و تنظیم خصوصیات رئولوژیکی است.
آدامس گوار به عنوان  چسب و تثبیت کننده در تولید بستنی عمل می‌کند. 

 

 

خواص این گیاه چیست؟
خاصیت هیدراتاسیون سریع آن در آب سرد، آن را به عنوان تثبیت کننده بستنی برجسته می‌کند. این ماده بیشتر  در دمای بالا عمل کرده و فرآیند کوتاه مدتی دارد. به عنوان مثال، در شرایط 80 درجه سانتیگراد به مدت 20-30 ثانیه بستنی مرغوب را می توان با 0.2٪ آدامس گوار تولید کرد.
ترکیب گوارگام با مواد دیگر
هنگامی که همراه با سولفات کلسیم ترکیب شود بستنی خشک و سفتی تشکیل می‌شود که به سرعت ذوب نمی‌شود.همچنین با هگزامتافسفات سدیم و سیترات سدیم به عنوان تثبیت کننده در مخلوط بستنی ترکیب می شود.
این ماده در بستنی از رشد کریستال جلوگیری کرده و به بدن، بافت و خامه کمک می‌کند
نانوایی
باعث می‌شود خمیر بیشتر ور بیاید و  محصولات پخته شده را نرم‌تر و با ماندگاری بیشتر می‌کند
سس و سالاد 
این ماده به دلیل غلظت زیاد، پایداری اسید و حلالیت در آب سرد به عنوان یک غلیظ کننده عمل می کند.
محصولات لبنی
فرآورده‌های لبنی مانند شیر ، ماست و پودینگ را غلیظ می.کند. این باعث بهبود بافت، حفظ ویسکوزیته و رنگ یکنواخت می‌شود. مانند شیر نارگیل برای تثبیت شیر نارگیل و صاف و خامه ای آن را تأمین می کند. 
نوشیدنی ها
به عنوان یک عامل کنترل کننده ویسکوزیته و کاهش کالری برای نوشیدنی های کم کالری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مواد غذایی حیوان خانگی
معمولاً می‌توان این ماده را  در برچسب غذاهای سگ و گربه ببینیم. عمدتا از گاراگوم در نقش تثبیت کننده عمل می‌کند و ایمنی استفاده از آن در حیوانات توسط FDA تأیید شده است.
لوازم آرایشی
براساس "بانک اطلاعات کمیسیون اروپا برای اطلاعات در مورد مواد و ترکیبات آرایشی"، صمغ گوار می‌تواند به عنوان یک ماده اتصال دهنده، تثبیت کننده امولسیون، پوشاندن و کنترل ویسکوزیته در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت.های شخصی عمل کند.
محصولات زیر ممکن است حاوی آن باشد:
ژل مو
شامپو
داروسازی
در صنعت داروسازی، از آن به عنوان یک ماده افزودنی برای خاصیت تجزیه، اتصال، افزایش ویسکوزیته یا ضخیم شدن استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای افزایش انسجام در پودر دارو برای تشکیل قرص از آن استفاده می‌شود. 

 

فواید صمغ گوارگام برای سلامتی چیست؟
مطابق تعریف FDA  از فیبر، این ماده فیبری طبیعی است. در زیر اثرات مفید آن برای بدن ما ذکر شده است:
کاهش سطح گلوکز و کلسترول خون 
کاهش فشار خون
کاهش کالری دریافتی
افزایش دفعات حرکات روده
افزایش جذب مواد معدنی در دستگاه روده
کلام آخر:
 شرکت تجارت نخبه محب یکی از زیر مجموعه‌های شرکت یثربی است که تأمین مواد اولیه صنایع از طریق سرمایه گذاری و مشارکت در امر واردات را بر عهده دارد. یکی از  محصولاتی که این شرکت وارد می‌کند محصولی به نام صمغ گوارگام (پودر - خوراکی) E-412 است که هم خرید هم فروش این محصول جز فعالیت‌های این مجموعه است. این‌مجموعه افتخار دارد که به اطلاع برساند می‌تواند این محصول را با بهترین کیفیت در اختیار مصرف‌کنندگان محترم به صورت پودر قرار دهد. لازم به ذکر است که این محصول همانطور که در متن بالا ذکر شده محصولی خوراکی است و در مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

مشاهده وب سایت

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱