گوراگام

گوارگام چیست؟ موارد استفاده، مزایا و عوارض احتمالی مصرف آن کدامند؟

گوارگام معمولاً به عنوان یک تغلیظ کننده طبیعی و عامل اتصال دهنده و ژل دار مورد استفاده قرار می گیرد. علیرغم توارد ذهنی منفی که در مورد این ماده محبوب دوستدار کتو وجود دارد، گوارگام عموما برای اکثر افراد بی ضرر است و در صورت مصرف متعادل، مزایای سلامتی بی شماری دارد.

گوارگام چیست؟

گوارگام، که معمولاً با نام آرد گواران یا گوار شناخته می شود، از لوبیای گیاه گوار به دست می آید. این ماده دارای ویژگی های قابل قیاس با صمغ زانتان است البته با کمی تفاوت، پرده داخلی هاگ دانه گوار را از بقیه لوبیا جدا کرده و به پودری سفید یا زرد مایل به سفید تبدیل می کنند تا گوارگام حاصل شود. از این پودر در محصولات غذایی محبوب به عنوان تغلیظ کننده، تثبیت کننده و یا امولسیون کننده استفاده می شود.

گالاکتومانان، که نوعی فیبر محلول در دانه گوار است، جزء اصلی پودر گوار در مزایای بالقوه این محصول درسلامت محسوب می شود. 

گوارگام چه کاربردهایی دارد؟

گوارگام کاربردهای گوناگونی در صنعت و تولید مواد غذایی و نیز محصولات دارای کربوهیدرات پایین دارد که موارد زیر از جمله رایج ترین کاربردهای این ماده محسوب می گردند:

صمغ گوار یک امولسیون کننده و تثبیت کننده است - این ماده با نگه داشتن اجزای رقیق تر (مانند آب) که با مواد غلیظ تر (مانند روغن یا کرم) مخلوط می شوند از ته نشین شدن ذرات جامد جلوگیری می کند. حتی مقدار کمی از پودر می تواند به جلوگیری از جدا شدن و همگنی مواد کمک کند. به همین دلیل برای تولید بستنی رژیمی کتوژنیک، ژله و چاشنی ایده آل است.

به عنوان عامل تغلیظ کننده عمل می کند - گوارگام نسبت به نشاسته ذرت تقریباً هشت برابر غلظت بیشتری ایجاد می کند، بنابراین می توان از آن برای غلیظ کردن سس ها و آبگوشت به جای نشاسته و آرد استفاده کرد. صمغ گوار غلیظ کننده ایده آل برای کتو است زیرا کربوهیدرات خالص ندارد و منبع خوبی از فیبر است.

می توان از آن به عنوان چسب برای نگه داشتن اجزاء در مایه خمیر و خمیرهای کم کربوهیدرات استفاده کرد. معمولاً برای این منظورازصمغ زانتان، کنجاله دانه کتان و/یا پودر پوسته اسفرزه استفاده می شود، اما در برخی موارد می توان از صمغ گوار به جای آن استفاده کرد.

صمغ گوار باعث ایجاد بافت لذیذی در غذا می شود - اگر سوپ، خورشت، سس یا خمیر شما فاقد دلپذیری دلخواه است، اضافه کردن یک قاشق صمغ گوار می تواند راه حل مناسبی برای طعم دهی در آن باشد.

فواید گوارگام کدامند؟

از آنجا که گالاکتومانان تشکیل دهنده بخش اعظم صمغ گوار است، با استفاده از این ماده رایج می توانید از مزایای بسیاری از فیبرهای محلول برای سلامتی بهره مند شوید. مطالعات بر روی تاثیر صمغ گوار بر سلامت انسان نشان می دهد که این می تواند از جهات مختلفی مفید باشد. 

 بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از این مزایای بالقوه داشته باشیم:

1) گوارگام کاهش وزن را آسان تر می کند. این ماده نه تنها به ما جهت کاهش وزن کمک می کند، بلکه در پخت مواد با کربوهیدرات کم را نیز بسیار مفید است. بر اساس نتایج چند تحقیق در سال 2015، فیبر محلول باعث افزایش احساس سیری در افراد گشته ودر نتیجه تعداد کالری دریافتی در طول روز را کاهش می دهد. مشخص شده است که حتی میزان کم این ماده در تهیه مواد غذایی کم کربوهیدرات، مصرف کلی غذا را بدون افزایش اشتها کاهش می دهد. این می تواند به معنای دریافت کالری کمتر و سوزاندن چربی بیشتر بدن در رژیم کتون زا باشد.

2) سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد.
مطالعات نشان داده است که گوارگام برای درمان یبوست، افزایش رشد باکتری های مفید و بهبود دفعات دفع بسیار مفید است. بر اساس یک مطالعه اخیر، استفاده از صمغ گواری که تا حدی هیدرولیز شده باشد به عنوان مکمل، که یک مشتق های صمغ گوار محسوب می شود، می تواند به تسکین علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) کمک کند.

3) میزان قند خون را تنظیم می کند. فیبر محلول گوارگام می تواند به کاهش جذب قند در روده کوچک کمک کند. این امر می تواند با تثبیت سطح قند خون از افزایش قند و انسولین جلوگیری کند.

4) میزان کلسترول خون را بهینه می کند. صمغ گوار حاوی فیبرهای محلول است که سطح کلسترول LDL را کاهش می دهند. استفاده ازاین صمغ به عنوان یک ماده غذایی می‌تواند به شما در مصرف فیبرهای محلول بیشتر کمک کرده و در نتیجه میزان کلسترول خون شما را کمی کاهش دهد.

5) صمغ گوار می تواند جایگزین سالم تری برای سایر تغلیظ کننده‌ها و اتصال دهنده ها باشد. اگر از صمغ گوار و سایر مواد سفت کننده و تغلیظ کننده دوستدار کتو استفاده می‌کنید، نیازی به استفاده از مواد ناسالم مانند نشاسته ذرت یا آردهای حاوی گلوتن نخواهید داشت.


آیا مصرف گوارگام برای سلامتی مضر است؟

صمغ گوار یک ماده ایمن برای استفاده در دستور پخت و تولید محصولات غذایی است. بر اساس تحقیقات پیش بالینی، این ماده سرطان زا نبوده و هیچ تاثیری بر رشد جنین ندارد.
همچنین بر طبق نتایج آزمایشات انسانی، دوزهای بالاتر تا 15 گرم برای بدن به خوبی قابل تحمل است. البته از آنجا که این مقدار بسیار بیشتر از آن است که اکثر افراد در یک روز از وعده های غذایی و محصولات غذایی کم کربوهیدرات استفاده می کنند، احتمال اینکه صمغ گوار عوارض زیان باری داشته باشد کم است.


علی رغم موارد ذکر شده، قبل از استفاده یا جایگزینی این ماده با مواد دیگر، باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

اگر احساس کردید وعده های غذایی حاوی گوارگام برای شما باعث مشکلات گوارشی می شوند، از مصرف آن پرهیز کنید. در افرادی که دارای سیستم گوارشی حساس هستند، حتی دوزهای کم می تواند علائم ناخوشایندی را ایجاد کند. در صورتی که دارای رشد بیش از حد باکتریایی در روده کوچک (SIBO) یا IBS هستید، توصیه می شود از مصرف صمغ گوار اجتناب کنید تا مشخص شود آیا علائم شما برطرف می شوند یا خیر. در صورتی که مصرف این ماده باعث ایجاد مشکلات گوارشی برای شما نشد و  به سلامت روده شما کمک می‌کند، آن را در رژیم غذایی خود نگه دارید.
از استنشاق یا مصرف پودر خشک اجتناب کنید. هنگام تنفس یا بلع، پودر می تواند متورم و منبسط شود و در نتیجه باعث عوارض جانبی جدی مانند آمبولی ریه، پارگی مری، انسداد روده کوچک، انسداد لومینال و مرگ گردد. در نتیجه، توصیه می شود از تنفس پودر و مصرف مکمل های حاوی پودر صمغ گوار اجتناب کنید (مگر اینکه با صمغ غیر متورم شونده مانند صمغ گواری که تا حدی هیدرولیز شده جایگزین گردد). پودر صمغ گوار پس از افزودن به ظرف یا محصول غذایی، فقط باید در دوزهای کم مصرف شود.
در صورت ایجاد واکنش آلرژیک از مصرف آن اجتناب کنید. طبق برخی مطالعات، افراد مبتلا به آلرژی به سویا ممکن است به پروتئین های گوارای موجود در پودر صمغ گوار واکنش نشان دهند (زیرا هر دو از یک خانواده گیاهی یکسان هستند). با این حال ، این یک اتفاق بسیار نادر است. همچنین ممکن است کارگرانی که در معرض دانه های گوار و پودر زیادی قرار دارند دچار حساسیت شوند. عوارض جانبی شایع در هر دو مورد شامل مشکل در تنفس ، گرگرفتگی، خارش، اسهال و آسم است.
به طور کلی، بدلیل آنکه گوارگام تنها در مقادیر کمی در مواد غذایی و محصولات استفاده می شود، برای شما بی خطر و حتی مفید خواهد بود مگر اینکه سیستم ایمنی بدن یا دستگاه گوارش شما به آن واکنش منفی نشان دهد.

گوارگام را چگونه و با در نظر گرفتن چه فاکتورهایی خریداری کنیم؟

هنگام جستجوی برای خرید گوارگام متوجه می شوید که انواع پودرها هم به صورت آنلاین و هم در فروشگاه ها قابل دسترسی هستند. برندهای گوناگون صمغ گوار را می توانید از اغلب فروشگاه ها و عمده فروشی های غلات و مواد غذایی بزرگ خریداری کنید. البته ممکن است این ماده را در قفسه های مواد بدون گلوتن یا مکمل پیدا کنید.
همچنین ممکن است با صمغ گوار تا حدی هیدرولیز شده نیز برخورد کنید. این نوع صمغ گوار غیر چسبناک و غیر ژله ای است و باید از آن در هرگونه پخت و آماده‌سازی مواد غذایی اجتناب کرد.
هنگام استفاده از پودر گوار جهت دستور پخت غذا، بهتر است از انواعی که به خوبی پودر شده اند نسبت به انواع درشت پودر شده استفاده کنید. 
در صورتی که این محصول درفروشگاه های نزدیک محل زندگی شما موجود نبود، می توانید ده ها محصول مختلف صمغ گوار را از طریق اینترنت پیدا کنید.
شرکت بازرگانی تجارت نخبه محب یکی از زیرمجموعه های هلدینگ یثربی است که مواد اولیه صنعتی را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت در واردات تأمین می کند. صمغ گوار (پودر-خوراکی) E-412 یکی از انواع محصولاتی است که این شرکت وارد می کند و خرید و فروش این ماده از جمله فعالیت های این شرکت محسوب می شود. این شرکت مفتخر است به اطلاع برساند که این محصول را با بهترین کیفیت به صورت پودر در اختیار مصرف کنندگان خود قرار می دهد.


فاکتورهای زیر می توانند به شما در تشخیص کیفیت و انتخاب درست محصول مناسب کمک کنند:

از خالص بودن گوارگام مطمئن شوید. از خرید محصولی که حاوی هرگونه طعم دهنده، گوارگام تا حدی هیدرولیز شده یا هر چیزی غیر از پودر صمغ گوار است خودداری کنید.
مدت زمان نگهداری و استفاده از گوارگام. در مقایسه با سایر مواد با کیفیت مشابه مانند صمغ زانتان و فیبر پوسته پسیلیوم ، صمغ گوار تقریباً در دستور العمل های کتو و کربوهیدرات کم استفاده نمی شود. جهت مصارف خانگی، خرید پودر در مقادیر کمتر مانند 200 گرم در هر خرید، به احتمال زیاد 6 ماه یا بیشتر برای شما دوام خواهد آورد. در صورتی از صمغ گوار در چند دستور غذا به طور منظم استفاده می کنید ، خرید بیشتر این ماده برای شما همانند پس انداز پول محسوب می شود. به یاد داشته باشید که مقدار یک گرم پودر صمغ گوار معادل 9.5 قاشق چای خوری است ، بنابراین هنگام خرید محصول مناسب ، این موضوع را در نظر بگیرید.
تاریخ انقضا و و نحوه ذخیره سازی. پودر خود را دور از گرما و آفتاب در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید. اگر محصول در معرض رطوبت قرار گیرد آن را جذب می کند ، به هم می چسبد و بیشتر ویژگی های مفید خود را از دست می دهد. ماندگاری این پودر در صورت نگهداری مناسب 12 تا 18 ماه است.

به طور خلاصه:
با در نظر گرفتن این فاکتورها پیدا کردن محصول مناسب برای شما در میان گزینه های مختلف بسیار آسان تر خواهد بود. اگر هنوز در مورد میزان خرید خود تصمیم قطعی ندارید ، با ارزان ترین گزینه شروع کنید و چند هفته فرصت دهید تا میزان مصرف خود را به طور منظم مشخص کنید. 

 

 

سوالات متداول:

1. برخی از رایج ترین کاربردهای صمغ گوار کدامند؟
• پخت نان و شیرینی ، محصولات پروتئینی ، نوشیدنی ها ، سس ها و غیره.
• عامل نگهداری آب.
• در صنعت معدن ، و تصفیه فاضلاب
• بافندگی
• عنصر تکمیل و فرآیندهای چاپ.
• تصفیه آب
• لوازم آرایشی و بهداشتی
• حفاری چاه های نفت
• تولید مواد منفجره
2. صمغ گوار بیشتر در کجا کشت می شود؟
دانه گوار بیشتر در هند ، پاکستان ، ایالات متحده ، استرالیا و آفریقا کشت می شود.
3. کدام کشور بزرگترین تولید کننده گوار گوم است؟
هند سالانه حدود 2.5 تا 3 میلیون تن گوار تولید می کند که با 65 درصد تولید جهان ، بزرگترین تولید کننده  این ماده محسوب می شود.


مشاهده وب سایت

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱