سی ام سی

سی ام سی خوراکی 2500 تولید کارخانه شاندانگ یولانگ بوده و یک محصول پرکاربرد در صنایع غذایی از جمله تولید آبمیوه، مربا، نوشیدنی های مالت، محصولات گوشتی و غیره می باشد.   

 سی ام سی (CMC) یا صمغ سلولز چیست؟

صمغ سلولز - کربوکسی متیل سلولز (CMC)، که اغلب به عنوان سی ام سی شناخته می شود، یک پلی ساکارید طبیعی است که در همه گیاهان یافت می شود. این ماده نوعی صمغ محلول در آب و بر پایه سلولز است. صمغ سلولز بیش از 50 سال است که به عنوان تغلیظ کننده و تثبیت کننده در غذا استفاده می شود. متداول ترین کاربردهای آن در نوشیدنی های فوری است، جایی که بافت آن محصولات پخته شده مانع از ته نشین شدن می شود، و در بستنی از تشکیل کریستال های یخ ناشی از یخ زدگی و ذوب مکرر جلوگیری می کند.
صمغ سلولز عامل امولسیون کننده و ضخیم کننده است. این بافت را اضافه می کند ، به تثبیت pH کمک می کند و به راحتی با آب سرد یا گرم مخلوط می شود. همچنین می توان آن را در انواع محصولات خانگی مانند مواد شوینده و پاک کننده ها یافت.

تولید سی ام سی و انواع آن
برای تولید سی ام سی از خمیر چوب و سلولز پنبه خالص استفاده می شود. دو نوع صمغ سلولز وجود دارد: صنعتی و غذایی. صمغ سلولزی درجه فنی و نیمه خالص دو نوع صمغ سلولزی درجه صنعتی هستند. صمغ سلولزی درجه فنی (یا CMC خام) خلوص کمتر از 80٪ دارد. صمغ سلولز نیمه تصفیه شده بین 80 تا 95 درصد خلوص دارد. و صمغ سلولز تصفیه شده دارای خلوص بیش از 99.5 درصد است. فقط صمغ سلولز تصفیه شده برای مصرف مناسب است.

موارد استفاده سی ام سی با گرید خوراکی

سی ام سی را می توان به دلیل حفظ pH ، در بسیاری از نوشیدنی های پروتئینی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در فوندانت، شیرینی و شربت نیزبه حفظ تعادل شیرینی کمک می کند. از آنجا که از تولید بلورهای یخ جلوگیری می کند، از سی ام سی در دسرهای منجمد و بستنی هم استفاده می شود. خمیرهای منجمد، سس سالاد، فرآورده های پنیری فرآوری شده، اقلام گوشتی و کنسانتره آب میوه همگی دارای درصدی از سی ام سی هستند. این ماده با بهبود طعم کلی یک فرآورده آن را در برابر درجه حرارت بالا مقاوم نموده و از بریده بریده شدن جلوگیری می کند.
صمغ سلولز در واقع یک ماده بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است. موارد استفاده متعددی برای این محصول وجود دارد، اما موارد زیر رایج ترین آنها هستند:

کاربرد سی ام سی در مواد غذایی

صمغ سلولز بیشتر در غذا به عنوان یک ماده تغلیظ کننده و تثبیت کننده استفاده می شود. این محصول بیشتر در محصولات زیر یافت می شود:
- شیر و نوشیدنی های حاوی شیر
- بستنی

سی ام سی در تولید بستنی استفاده می شود تا مخلوطی همگن، پراکنده و پایدار از آب، چربی و پروتئین ایجاد شود. این ماده همچنین از تشکیل کریستال های یخ جلوگیری کرده و طعم خوب و نرم و همچنین شکل پذیری خوبی حاصل می کند. استفاده از سی ام سی در بستنی می تواند هزینه تولید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
- محصولات پخته شده و غیره.
- ماست
- شربت ها
موارد استفاده از گرید صنعتی
عملکرد این ماده بسته به کاربرد متفاوت است، اما بیشتر برای تغلیظ و تثبیت مواد شیمیایی موجود در تولید محصولات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. صمغ سلولز یکی از رایج ترین موادی است که هم در مواد غذایی و هم در لوازم خانگی یافت می شود زیرا به سرعت در آب سرد یا گرم مخلوط شده، باعث افزایش بافت می شود و نیز تعادل pH را تثبیت می کند.

• مواد شیمیایی با کاربرد روزمره
سی ام سی با درجه صنعتی در حفاری های نفتی، تولید لوازم خانگی و انواع محصولات بهداشتی (خمیر دندان، ژل مو ، شامپو، لوسیون و پماد) بکار می رود. کاغذ را نیز می توان از سی ام سی بکار رفته در صنعت نساجی تهیه کرد. همچنین درتولید شوینده های با مقیاس کوچک نیز از سی ام سی خام استفاده می شود.


• چاپ و رنگرزی

کربوکسی متیل سلولز در صنعت رنگ و رزین به عنوان عامل کنترل ویسکوزیته در رنگ های امولسیونی استفاده می شود که باعث بهبود عملکرد قلم مو می شود. در رنگهای محلول برای پر کردن شکاف در مواد متخلخل مانند دیوارهای گچی و سایر سطوح قبل از افزودن رنگ و روغن استفاده می شود. همچنین به عنوان یک نگهدارنده و جاذب آب و نیز نگهدارنده رنگ، لایه سا، معلق ذرات، تثبیت کننده و تغلیظ کننده عمل می کند.

• حفاری نفتی
سی ام سی یک جاذب و نگهدارنده آب و همچنین یک بتونه دیواره چاه، سد کننده خاک و تغلیظ کننده است و کیفیت گل حفاری را بهبود می بخشد که باعث کاهش از دست دادن مایعات می شود.• کاغذ سازی و موارد مشابه
در فرآیند تولید کاغذ ، این ماده با افزایش مقاومت آن در برابر سایش و یکنواختی سطح ، ضد شکنندگی ، استحکام کششی و سختی کاغذ را افزایش می دهد. همچنین یک جزء از لایه چسبنده است که باعث تمرکز، افزایش قدرت، افزایش و پرداخت سطح و تقویت انعطاف پذیری سطح در برابر تا شدن می شود. از این ماده می توان به عنوان عامل کنترل ویسکوزیته در تولید مقوا راه راه و همچنین تثبیت کننده خمیر نشاسته و چسب ها استفاده کرد.

• صنعت داروسازی
کربوکسی متیل سلولز سدیم در صنعت داروسازی به عنوان تثبیت کننده امولسیون تزریقی و همچنین عوامل چسبندگی و تشکیل فیلم برای قرص ها استفاده می شود. در مطالعات حیوانی، کربوکسی متیل سلولز سدیم حامل ایمن و موثری از داروهای ضد سرطان شناخته شده است.

مواد تشکیل دهنده فیلم را می توان از کربوکسی متیل سلولز سدیم (سی ام سی)  تهیه کرد. مشخص شده است که این فیلم در کنترل عفونت زخم در مدلهای حیوانی مفید است. هیچ تغییری در پانسمان زخم با گاز بوجود نمی آورد اما باعث کاهش ترشح مایع بینابینی زخم و در نتیجه بهبود زخم می شود. همچنین می تواند آماس بعد از عمل و تحریک زخم را به حداقل برساند.

ادامه مطلب…
عامل فیلم تولید شده از پلی وینیل الکل (PVA) ، سدیم کربوکسی متیل سلولز (CMC) و کربوکسیل پلی متیل (CP) با نسبت 3: 6: 1 بهترین نسخه است. می توان هم قابلیت چسبندگی و هم سرعت انتشار را بهبود بخشید. همچنین به بهبود قابلیت چسبندگی مخاط عوامل فیلم با انتشار مداوم، افزایش زمان مقاومت آماده سازی در حفره دهان و بهبود اثربخشی آماده سازی کمک می کند.
کربوکسی متیل سلولز سدیم می تواند در درمان سرطان کبد مورد استفاده قرار گیرد تا زمان مقاومت داروهای ضد سرطان در تومور به طور قابل توجهی افزایش یابد. همچنین می تواند عملکرد ضد نئوپلاستیک را افزایش داده و اثر درمانی را بهبود بخشد. علاوه بر این ، سلولز کربوکسی متریک سدیم کاربرد گسترده ای در دامپزشکی دارد.

مشاهده وب سایت

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱