گرفتن مجوزهای بازرگانی

دریافت مجوزهای بازرگانی برای کالاهای مشروط و مجاز
همانطور کالاهای غیر ممنوع برای واردات، براساس نوع شان به دو گروه مجاز و مشروط تقسیم می شوند.
کالای مجاز: کالاهای عمومی اند که جنبه های تخصصی بهداشتی و ارشادی و غیره نداشته باشد و ورود آنها تنها به موافقت وزارت بازرگانی نیازدارد.هزینه دریافت مجوز های بازرگانی بر اساس نیم در هزار ارزش پروفورما محاسبه می شود. بطور مثال برای یک پروفورمای ۱۰۰/۰۰۰ دلاری با فرض اینکه قیمت ارز مبادله ای هم ۳۱۵۰۰ ریال باشد، نحوه محاسبه بدین شرح است:
یک صد هزار دلار (۱۰۰۰۰۰) ضرب در قیمت دلار (۳۱۵۰۰) ضرب در نیم (۰/۵) تقسیم بر یک هزار (۱۰۰۰) معادل است با ۲/۲۵۰/۰۰۰ ریال می گردد.
کالای مشروط : کالاهای اختصصاصی اند که قبل از دریافت مجوز وزارت بازرگانی، باید از سازمان های مربوطه از قبیل بهداشت، کشاورزی، پزشکی و … مجوز ورود دریافت نمود. کالاهایی از قبیل غذایی، آرایشی، دارویی و غیره جزو این گروه هستند.
تمای کالاها برای ورود به کشور می بایستی دارای مجوز ثبت سفارش باشند. این مجوز بر اساس اطلاعات مندرج در پروفورما تنظیم شده و برای اخذ مجوز، بر روی سایت بازرگانی (ثبت سفارش) قرار می گیرد.
مرحله به مرحله تا ثبت سفارش برای واردات کالا :
» ۱- اخذ پروفرما ( proforma ) از شرکت فروشنده.
» ۲- چک کردن تعرفه کالا آگاهی از طبقه بندی کالا
» ۳- ثبت در سامانه ثبت سفارش و یا سامانه جامع گمرکی (ابزار تعرفه گمرکی کالا) با استفاده از رمز عبور مربوط به دارنده کارت بازرگانی.
» ۴- اخذ مجوز ورود سازمانی،طبق جدول مقررات صادرات و واردات از سازمان‌های مربوط در خصوص کالاهای مشروط
» ۵- پرداخت فیش بازرگانی به میزان پنج در هزار ارزش کل پروفورمای کالا ، به قیمت نرخ ارز بانکی همان روز
خرید بیمه مناسب از یکی از شرکت های بیمه گر و اخذ بیمه ‌نامه.
ثبت سفارش در بانک واسطه معامله.
اخذ شماره ثبت سفارش و اطمینان از ارسال آن به بانک (در مورد کالاهای با ارز بانکی) و یا گمرک
پروفرما (proforma) :
واردکنندگان پس از مطالعه مقررات و آيین‌نامه و بخشنامه‌های مربوط به ورود کالا و کسب اطلاعات از سازمان‌های مربوطه و اطمینان از این که به کالای مورد نظر اجازه ورود خواهند داد، با فروشنده کالا در خارج به وسیله فکس یا تلفن یا نماینده رسمی او در داخل کشور تماس گرفته تا از شرایط فروش کالای مورد سفارش خود از قبیل بهای واحد کالا، تاریخ تحویل ، تاریخ حمل و….. کسب اطلاع نماید.
مذاکره با فروشنده کالا (NEGOTIATION) :خریدار پس از مکاتبه و مذاکره با فروشنده‌ یا نماینده او در صورت به توافق رسیدن با آنها پروفرما دریافت می‌نماید.
مواردی که در پروفرما ، ذکر می‌شود:
» ۱- ساخت کشور (ORIGIN): یا کشور سازنده نشان می‌دهد که کالا ساخت چه کشوری است.
» ۲- نحوه پرداخت (PAYMENT): یا نحوه پرداخت وجه پروفورما که روش پرداخت بهای کالا را توضیح میدهد. نحوه پرداخت امکان دارد نقدی، از طریق اعتبار اسنادی یا براتی باشد.
» ۳- اعتبارپروفرما (VALIDITY): مشخص کننده این است که پروفرما تا چه تاریخی اعتبار دارد. اگر بعد از این تاریخ در بانک ثبت سفارش گردد امکان دارد که فروشنده کالا، شرایط اعلام شده قبلی را قبول ننماید.
» ۴- نوع حمل و نقل (TRANSPORT): نوع وسیله حمل و نقل در این قسمت ذکر می‌گردد.
در بعضی از پروفرم‌ ها حمل کالا مرحله به مرحله انجام شود.
» ۵- قیمت کالا (PRICE): گاهی قیمت کالا به صورت CIF یا مثلا FOB مطرح می‌گردد.

ثبت سفارش :
گزینه های ثبت سفارش کالا بصورت های دیداری ، مدت‌دار ، یوزانس ، بانکی و با ارز متقاضی و .. بوده که می بایستی بر اساس نیاز یکی از آنها را انتخاب نمود.
انواع اعتبار اسنادی :
اعتبار اسنادی دیداری (Sight Documentary Credit) : طبق آن بانک ابلاغ کننده پس از رویت اسناد ارايه شده از سوی ذینفع در صورت رعایت تمامی شرایط و ضوابط اعتبار به وسیله وی وجه آن را بلافاصله می‌پردازد.
اعتبار اسنادی مدت‌دار (Deferred Letter Of Credit): بلافاصله پس از ارايه اسناد از سوی ذینفع قابل پرداخت نیست وجه آن پس از مدت تعیین شده در اعتبار پرداخت می‌گردد.
اعتبار اسنادی یوزانس (Usance Credit): ثبت سفارش براتی است. یوزانس به بیان دقیق به معنی مهلتی است که طبق عرف، در تجارت میان دو کشور برای پرداخت وجه برای برات ارزی تعیین می‌گردد. امروزه این کلمه اغلب به معنی مهلت برای هر براتی به کار می‌رود.
در عرف تجارت بین‌الملل به معنای نوعی معامله نسیه تضمین شده است از این لحاظ یوزانس گونه‌ای اعتبار اسنادی مدت‌دار Deferred Letter Of Credit به حساب می‌آید که بر خلاف اعتبار اسنادی دیداری Sight Letter Of Credit وجه اعتبار به محض ارايه اسناد حمل کالا توسط ذینفع به بانک کارگزار به وی پرداخت نمی‌شود. در اعتبار اسنادی مدت‌دار سند قابل معامله‌ای مثل برات صادر نمی‌گردد. به علاوه این گونه اعتبارها قابل معامله نیست. در صورتی که در معاملات یوزانس برات صادر می‌شود.
ثبت سفارش واردات در قبال صادرات : واردات در قبال ارايه پروانه صادراتی معتبر صورت پذيرفته در ازای ارزش صادراتی و ممهور مهر گمرک خروجی از کشور می‌باشد اعتبار مورد قبول گمرک از تاریخ پروانه صادراتی با كوتاژ وارداتی یکسان می‌باشد.

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱
<