اوراق مشارکت چیست؟

اوراق مشارکت در دسته اوراق بهادار قرار گرفته و یک ابزار مالی است. اما اوراق مشارکت تنها توسط دولت، شهرداری، شرکت‌های دولتی و خصوصی برای تکمیل طرح و پروژه های عمرانی منتشر می‌شود تا به نوعی کمک مالی دریافت کنند.

بانک مرکزی ناظر و تهیه کننده دستورالعمل اجرایی اوراق مشارکت محسوب می شود. باتوجه به اعلام بانک مرکزی، اوراق مشارکت که نوعی اوراق بهادار محسوب شده که مجوز آن توسط بانک مرکزی تایید شده و برای تامین مالی پروژه های تولیدی، خدماتی در ساختار عقد مشارکت مدنی بوسیله بانک مرکزی منتشر می شود. هر ورق اوراق مشارکت میزان سهم افراد بوده که به شکل مشخص شده دردسترس قرار می گیرد.

البته با توجه به ماده ۲ قانون انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۳۷۶/۰۶/۳۰ مجلس شورای اسلامی، اوراق مشارکت تعریف آن چنین است:

اوراق بهادار با نام یا بی‌نامی است که به موجب قانون یا مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به قیمت اسمی مشخص برای مدت معین ‌و برای تأمین بخشی از منابع مالی مورد نیاز طرح‌های عمرانی- انتفاعی دولت مندرج در قوانین بودجه سالانه کشور یا برای تأمین منابع مالی لازم برای تهیۀ مواد ‌اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط دولت، شرکت‌های دولتی، ‌شهرداری‌ها و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و مؤسسات عام المنفعه و شرکت‌های ‌وابسته به دستگاه‌ های مذکور، شرکت‌های سهامی عام و خاص و شرکت‌های تعاونی تولید منتشر می‌شود و به سرمایه‌گذارانی که قصد مشارکت در اجرای طرح‌های‌ یاد شده را دارند از طریق عرضه عمومی واگذار می‌گردد.

اوراق-مشارکت

یکی از ویژگی های اوراق مشارکت نسبت به دیگر اوراقهای بهادار ضمانت پرداخت سود بوده که موجب می شود شخص دارنده اوراق از اطمینان کاملی در زمینه دریافت سود برخوردار است. به دلیل ناتوانی شرکت مورد نظر در تضمین سود، همیشه موسسات و بانک ها از سوی دولت به تضمین این سود می پردازند تا اطمینان کاملی را برای دارنده اوراق رقم زنند.

سود اوراق هنگامی پروژه یا طرح عمرانی به پایان می رسد توسط دولت به حساب دارنده به شکل علی الحساب واریز می شود. همچنین اگر سود پروژه در سطح سود اوراق نباشد برای جبران ما به التقاوت ضامن اوراق مشارک باید به جبران آن بپردازد و در این مشکلی متوجه دارنده یا همان خریدار اوراق نیست. بنابراین باید بیان داشت که اوراق مشارکت به عنوان یک ابزار مالی ارزش بیشتری در قیاس با سایر اوراق دارد زیرا از تضمین بهتری بهره می برد که موجب اطمینان افراد نسبت به این اوراق خواهد شد.

نظرات شما

مقالات مشابه