سوالات عمومی لبنی بخش چهارم

57 -  شیرگاو چه تفاوتی با شیر گوسفند دارد؟

این تفاوت در جدول زیر قابل مشاهده است:

ردیف نوع پستاندار درصد پروتئین درصد چربی (درصد مواد قندی) لاکتوز (درصد املاح)

  1 گاو 3/4 3/65 4/8 0/72

  2 گوسفند 5/98 6/1 5/1 0/8

 

58 -  چرا شیر کم لاکتوز شیرین تر است؟

با انجام فرآیند هیدرولیز، (قند، شیر) لاکتوز شکسته و تبدیل به قندهای ساده تر یعنی گلوکز و گالاکتوز می شود. این قندهای ساده نسبت به لاکتوز از شیرینی بیشتری برخوردار هستند لذا شیر کم لاکتوز نسبت به شیر معمولی شیرین تر است.

 

59 - آیا مصرف شیر کم لاکتوز برای افراد دیابتی مضر است؟

از آنجا که مغز قند مصرف می کند افراد دیابتی از خوردن قند منع نمی شوند اما باید در میزان قند مصرفی دقت نمایند. افراد دیابتی شیر کم لاکتوز را باید کمتر مصرف نمایند.

 

60 - ارزش غذایی شیر پاستوریزه معمولی با 2/5 درصد چربی و شیر کم لاکتوز با 2/5 درصد چربی چه تفاوتی با هم دارند؟

شیر کم لاکتوز دارای انرژی کمتری است و همچنین قابلیت جذب کلسیم در شیر کم لاکتوز کمتر است.

 

 

61 -  فرق بین حساسیت به شیر و عدم تحمل لاکتوز چیست؟

حساسیت به شیر، یک پاسخ غیر طبیعی بدن به پروتئین است ولی عدم تحمل لاکتوز به این معنی است که به دلیل کمبود آنزیم لاکتوز، بدن قادر به هضم کردن لاکتوز (قند شیر) نیست.

حساسیت به شیر به ندرت وجود دارد در حالی که عدم تحمل لاکتوز به دلیل عدم استمرار مصرف شیر پس از دوران شیر خوارگی در بخش بزرگی ازمردم مشاهده می شود.

 

62 - چرا در حالیکه روی پاکت شیر غنی شده "بدون چربی" قید شده، در جدول ارزش غذایی عدد %5/0 چربی نوشته شده است؟

مطابق استاندارد ایران، محصولات لبنی که حداکثر دارای %5/0 چربی هستند در گروه محصولات لبنی بدون چربی قرار می گیرند. این میزان چربی جهت متعادل کردن طعم شیر ضروری است.

 

63 -  آیا مصرف فرآورد ههای شیری در کاهش کلسترول تأثیرگذار است؟

بله، رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد میوه و سبزی و مصرف مستمر سه واحد شیر و فراورده های شیری که موجب کاهش کلسترول تام و LDL به میزان 7 تا 9 درصد می شود.

 

64 - آیا می توان چند فراورده شیری را همزمان مصرف کرد؟ (مانند شیر و قره قروت، شیر و کشک (

قره قروت و کشک غالبًا به عنوان چاشنی و طعم دهنده در غذا مصرف می شوند و هردو از فراورده های شیری اند. لذا منعی برای مصرف توام آنها وجود ندارد اگر چه مصرف توام آنها به دلیل طعم و ترکیب نزدیک به هم منطقی به نظر نمی رسد.

 

این مطلب مفید هم مطالعه کنید: سوالات عمومی لبنی بخش اول

 

65 -  فرزند دختری دارم 10 ساله که از فراورد ههای شیری فقط شیر (روزی 3 لیوان شیر) و بستنی را استفاده می کند و دیگر فراورده را دوست ندارد آیا در بزرگسالی مشکلی برای او ایجاد نمی شود؟

شیر اصلی ترین فراورده قابل توصیه برای همه گروه های سنی است ودر صورتی که دختر 10 ساله، 3 لیوان در روز بنوشد مشکلی نخواهد داشت.

 

66 -  آیا می توان برای خارج کردن یخ زدگی ماهی از شیر و فرآورده های آن استفاده نمود؟

بله، برای باز کردن یخ ماهی به جای استفاده از آب، می توان از شیر استفاده کرد. شیر مزه یخ زدگی را از ماهی می گیرد و طعم دلپذیری به آن می دهد. همچنین شیر در تعدیل بوی ماهی بسیار موثر است و در هنگام سرخ کردن ماهی به ترد شدن آن کمک می کند.

 

67 - آیا ترکیب شیر در بسته بندی های مختلف با یکدیگر متفاوت است؟

شیر با میزان چربی متفاوت و در انواع ساده، طعم دار و غنی شده تولید و عرضه می شود.

ترکیب هر نوع شیر صنعتی روی بسته بندی آن ذکر شده است که باید مطالعه شود. یک نوع شیر با ترکیب مشابه می تواند در بسته بندی های متنوع به بازار عرضه شود.

 

68 -  شیر خشک مورد استفاده در صنایع لبنی چیست؟

شیر تازه بطور طبیعی حاوی 87% آب است. شیرخشک حاصل تغلیظ شیر و سپس خشک کردن و خارج کردن آب از آن می باشد. شیر مورد استفاده می تواند بدون چربی، کم چرب و یا نوع پرچرب آن باشد. شیر خشک صنعتی با استفاده از فن آوری بسیار پیشرفته و در شرایطی کامال بهداشتی تولید می شود. در صنایع لبنی جز در مواردی که استاندارد تاکید می کند (مانند تولید ماست) از شیر خشک استفاده نمی شود. هرچند تولید محصولات از شیر خشک دارای مجوز است و مشکلی ندارد. بیشترین مصرف شیر خشک صنعتی در صنایع شکلات، بستنی، بیسکویت و سوسیس وکالباس سازی دیده می شود.

 

69 -  با توجه به سمومی که به علوفه زده میشود و دامها از آن تغذیه میکنند آیا شیر آنها سم زدایی می شود و سالم است؟

دریافت شیر توسط کارخانجات بر مبنای ضوابطی است که بر آن اساس شیر دریافتی از دامدار با رعایت کلیه ضوابط بهداشتی و ایمنی دام، تحت نظارت دامپزشک اعم از خوراک سالم، وضعیت نگهداری، دوشش و انتقال شیر تحت شرایط بهداشتی انجام می گیرد بنابراین حداکثر کوشش صورت م یگیرد که شیر تحویلی به کارخانه از ویژگی های شیر طبیعی و سالم برخوردار باشد. شیر خام برای آنکه در کارخانه دریافت شود تحت آزمایشهای مختلف فیزیکی شیمیایی و میکروبی قرار می گیرد و تنها در صورت سالم بودن دریافت می شود.

 

70 -  برای کودکان در مرحله پیش دبستانی روزانه چه میزان از هر یک از فراورد ههای شیری را پیشنهاد می دهید؟

حدود 3 واحد شیر یا معادل آن یعنی یک لیوان شیر (250 سی سی) یک لیوان ماست و حدود 40 گرم پنیر.

 

71 -  شیر ارگانیک چگونه شیری است؟ و از لحاظ ارزش غذایی چه تفاوتی با دیگر شیرها دارد؟

شیر ارگانیک شیری است که دام آن تحت شرایط ویژه تغذیه شده باشد. یعنی در تولید علوفه دام آنها از کود و سم استفاده نشده باشد و هیچ گونه تغییرات ژنتیکی در آنها صورت نگرفته باشد. این نوع شیر از سلامت بیشتری برخوردار بوده و البته قیمت بالاتری نیز دارد.

 

72 -  آیا ارزش غذایی شیر در کشور ما و سایر کشورهای جهان به یک میزان است؟

شیر تولید شده در دامداریهای صنعتی کشور به دلیل استفاده از نژاد مشترک و نیز فرمول غذایی یکسان تقریبا دارای ارزش یکسان با شیر موجود در کشورهای توسعه یافته است.

 

73 - اگر شیری پس از جوشاندن ببرد باز هم می توان از آن استفاده کرد؟

بهتر است که از این نوع شیر برای انسان استفاده نشود. هرچند در برخی مواقع می توان شیر پاستوریزه ی بریده شده را با افزودن مایه پنیر به پنیر تبدیل نمود. اما به طور کلی استفاده از این نوع شیرها توصیه نمی شود. از شیر فله بریده در هیچ شرایطی نمی توان استفاده کرد.

نظرات شما

مقالات مشابه