نحوه ترخیص کالا

در اقتصاد امروز بازرگانی به نوعی نبض آن محسوب شده و چرخه اقتصادی را می چرخاند. بازرگانی به همان واردات و صادرات کالا می گویند که توسط بازرگانان و تجار انجام می شود. کسانی که قصد داشته کالا موردنظر خود را وارد نمایند بایستی پس از رسیدن محصول به گمرک ترخیص شوند تا صاحب کالا اجازه استفاده از آن در داخل کشور را داشته باشد. اما انجام ترخیص کالا به راحتی نبوده و بایستی از تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشید. البته عمده این کار توسط شرکت های بازرگانی انجام می گیرد که در مقابل هزینه هایی را باید به آنها پرداخت نمود اگرچه ممکن است پرداخت هزینه را امری نامطلوب دانست اما در مقابل می توانید کالا را با اطمینان بیشتری وارد کرده و در اسرع وقت محصول ترخیص نیز خواهد شد.

به طور کلی باید مراحل ترخیص کالا و امور مربوط به گمرک را باید به شرکت های متخصص در این زمینه سپرد که سال ها به فعالیت در این عرصه پرداخته و تجربه بیشتری نسبت به یک فرد بی تجربه دارند. ترخیص کالا وارداتی توسط افرادی غیر از صاحبان کالا که اصطلاحا به آنها ترخیص کار گته می شود، انجام می گردد. افرادی که برای نخستین بار می خواهند به ترخیص کالا از گمرک بپردازند قطعا نیازمند زمان و وقت بسیاری هستند تا صرف ترخیص کنند. گذشته از آن این کار پیچیده بوده و قطعا دشواریهایی را برای افراد به دنبال خواهد داشت که بهتر است با برعهده گذاشتن این عمل به شرکت های مربوط و مجرب مشکل را برطرف ساخت و امر ترخیص را در مدت زمانی کوتاه انجام داد.

اما برخی از مباداتی که برای ترخیص کالا از گمرک لازم است انجام شوید چیزی به شرح زیر است:

 1. اظهارنامه اطلاعاتی همچون نوع کالا، کمیت، علامت تجاری، فنی، مدل، ارزش و وزن کالا تنظیم گردد.
 2. اسنادی همانند فاکتور، پکینگ لیست، مانیفست، بارنامه و گواهی بهداشت تحویل و اظهار گردد.
 3. تعیین ارزیابی و تطابق دادن اسناد
 4. با اسناد و صدور صورتحساب ارزیابی و کنترل کالا را انجام داد.
 5. وجه صورت حساب به حساب گمرک شهر موردنظر واریز شده و رسید دریافت گردد
 6. پروانه ترخیص کالا صادر شود
 7. مجوز بارگیری کالا اخذ شده و بیجک خروج کالا از گمرک صادر شود و در نهایت درب خروج کنترل گردد

مراحل فوق تنها بخشی از راه های ترخیص کالا بوده و برای انجام آن باید راه های دیگری را نیز سپری کرد. همانطور که بیان شد برای انجام ترخیص کالا نیازمند مشاوران متخصص و مجربی بوده که از طریق شرکت های ترخیص کالا می توان با آنها در ارتباط بوده و اگر از دانش کافی در این زمینه برخوردار نیستید، بهتر است این فرآیند را برعهده مشاوران و کارشناسان این حوزه قرار دهید. در کشور ما نیز گمرک‌های مهمی وجود دارند که بیشتر کالاها از طریق آنها به داخل وارد یا به خارج صادر می شود. از جمله باید به گمرک مهرآباد، بندرعباس، پیام، شهریار، امام خمینی (ره) و برخی دیگر اشاره کرد. برای ترخیص کالایی علاوه بر پیمودن فرآیند فوق بایستی از مدارک موردنظری برخوردار باشید تا مجوز لازم جهت ترخیص کالا فراهم باشد.

شخص اول ترخیص کالا

این شخص برای ترخیص کالا باید از کارت بازرگانی برخوردار باشد، کارتی که به نوعی مجوز انجام ترخیص کالا بوده و بدون آن افراد قادر نخواهند بود کالای موردنظر را به کشور وارد یا صادر کنند. به نوعی مجوز اصلی ترخیص کالا همین کارت بازرگانی می باشد. کارتی که برای کسب آن بایستی آزمونی داد و به آسانی هر فردی قادر نیست به کسب آن بپردازد. همچنین به فردی می توان عنوان ترخیص کار را داد که از این کارت برای انجام امور ترخیص به شکلی قانونی و مجاز برخوردار باشد.

ترخیص-کالا-صادراتی

 

این مطلب را حتما بخوانید: نحوه ترخیص کالاهای صادراتی

 

یکی از اقداماتی که بایستی در ابتدا انجام شود از طریق کارت بازرگانی سفارش موردنظر جهت واردات کالا ثبت گردد. کارت نیز در گروه محصولات موردنظر بایستی قرار گیرد و از ۳ ماه اعتباری برخوردار باشد.

اما برای ترخیص کالا لازم است مدراکی در دسترس باشد که می توان به مدارک جهت واردات کالای موردنظر، مدارک لازم صاحب کارت بازرگانی یا صاحب کالا و مدارک ضروری برای صاحب یا نماینده کارت بازرگانی اشاره کرد.

در مرحله نخست مدارک واردات کالای موردنظر شامل لیست زیر می شود:

 • بیمه باربری معتبر از مقصد کالا ها
 • فرم پروفورما اینویس یا PI
 • فرم ترخیصیه
 • قبض معتبر انبار
 • لیست PACKING
 • فاکتور معتبر
 • گواهی مبدا
 • سه نسخه ی اصلی از بارنامه ی کالا ها

در مرحله دوم مدارک لازم صاحب کارت بازرگانی یا صاحب کالا نیز شامل لیست زیر می شود:

 • اقدام به کدینگ کردن شخص یا کارت بازرگانی در سراسر گمرک های ایران
 • کپی و اصل کارت بارزگانی
 • اخذ نام کاربری و گذر واژه کد APL از تمامی گمرک های کشور
 • کپی و اصل کارت ملی

در مرحله سوم مدارک ضروری برای صاحب یا نماینده کارت بازرگانی به شکل زیر است:

 • کپی دفترچه بیمه
 • اصل معرفی نامه برای گمرک مورد نظر و کپی
 • اصل کارت ملی و کپی
 • اصل وکالت نامه ی رسمی به همراه تاریخ منقضی نشده و کپی
 • کپی وکالت نامه

مسعود ۱۳۹۷/۰۹/۱۷

سلام خسته نباشید خواستم حرفه کار ترخیص کار را یاد بگیرم میشه راهنمایی کنید با تشکر

پاسخ مدیر

سلام، دوست عزیز آموزش ترخیص کالا از گمرک نیاز به این دارد که بدانید گمرک چیست و زیر نظر چه ارگانی می باشد و چه وظایفی دارد: 1-باید بدانید برای ترخیص کالا باید به چه سازمان هایی مراجعه کنید. 2-با اسفاده از آموزش ترخیص کالا از گمرک شما یاد میگیرد برای ترخیص کالا باید چه مدارکی را آماده کنید. 3-میتوانید بدانید در چه مواردی میتوانید از کارت بازرگانی استفاده نمایید. 4-آموزش ترخیص کالا از گمرک به شما این امکان را میدهد تا بدانید هزینه ترخیص کالا بر اساس چه نوع ارزی محاسبه می شود. 5-همچنین می دانید نوع مالیات برای کالا های وارداتی چگونه می باشد. 6-هزینه های ترخیص کالا چگونه ایجاد و محاسبه می شود. 7-کالا های ممنوعه برای ترخیص کالا کدام کالا های می باشند. 8-همچنین با استفاده از آموزش ترخیص کالا از گمرک میدانید چگونه نقص های دو طرف شرکت بازرگانی برای ترخیص کالا را رفع کنید. می توان گفت آموزش ترخیص کالا از گمرک طولانی ترین و حساس ترین پروسه اداری کشور می باشد که نیازمند اطلاع دقیق از قوانین گمرکی می باشد. من به شما پیشنهاد میکنم از کلاس های آموزش معتبر استفاده کنید: https://bit.ly/2RLYPnJ

نظرات شما

مقالات مشابه