زانتان گام چیست و چه کاربردی دارد؟

زانتان گام ( پودر- خوراکی ) چیست و چه کاربردی دارد؟
زانتان گام که به آن گزانتان نیز گفته می‌شود نوعی پلی ساکارید میکروبی به شمار می‌رود. این ماده در الکل، نامحلول است و در آب، توان حل شدن دارد. از زانتان گام در صنایع غذایی و صنعت تولید دارو، استفاده‌های فراوانی می‌شود چرا که این محصول، خواص و ویژگی‌های خاصی دارد. به طور کلی، کاربرد این ماده در تولیدات خوراکی، باعث ضخیم‌تر شدن این محصولات می‌شود. از طرف دیگر وجود این ماده در مواد غذایی موجب می‌شود تا این محصولات بتوانند ذرات جامد خود را در حالت تعلیق نگه دارند. 

 
بنابراین یکی از مصارف صنعتی این ماده، در تولید انواع مختلف سس سالاد است. لازم است بدانید که بسیاری از افراد برای تولیدات خانگی خود نیز از این ماده استفاده می‌کنند. از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از زانتان گام خوراکی در پخت سوپ‌ها و تولید بستنی‌ها نیز اشاره کرد. در حقیقت با استفاده از این پودر می‌توان مواد غذایی را غلیظ‌تر نمود و به تثبیت آن‌ها نیز کمک کرد.

 

نحوه تولید زانتان گام 
زانتان گام با استفاده از تخمیر طبیعی ذرت، سویا، کلم، گندم و... به وجود می‌آید. باکتری‌ها می‌توانند قندهای موجود در این مواد را هضم کنند و از این طریق، یک پلیمر قندی و پیچیده به وجود آورند. سپس به این مواد، الکل اضافه می‌شود تا از محلول، خارج گردد. پس از انجام این کارها، زانتان خشک می‌شود و به پودری تبدیل می‌گردد که از آن در تجارت صنایع غذایی و خوراکی استفاده می‌شود. از جمله خواص این ماده می‌توان به ویسکوزیته بالای آن در غلظت‌های پایین اشاره کرد. از طرف دیگر، این ماده، ثباتی عالی در PH های مختلف دارد. هم‌چنین ثبات در برابر انجماد و یخ زدگی از دیگر خواص و ویژگی‌های این محصول به شمار می‌رود.
کاربرد زانتان گام در صنایع غذایی و خوراکی
همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد از زانتان گام، در تولید بسیاری از مواد غذایی و خوراکی، استفاده می‌شود. از جمله در غذاهای کنسروی، این محصول، به عنوان نوعی پایدار کننده و غلظت دهنده مورد استفاده واقع می‌شود. در سس سالاد نیز، این ماده برای تسهیل نمودن پمپاژ، دارای کاربرد وسیع است. از این محصول هم‌چنین در کاهش چربی، مارگارین، نان فاقد گلوتن، تولید پنیر و نوشیدنی‌ها نیز استفاده می‌شود تا نقش یک امولسیون پایدار را بر عهده بگیرد. 

 

 

لازم است بدانید که زانتان گام فاقد کلسترول و چربی است. هم‌چنین فیبر فراوانی نیز دارد. بنابراین می‌تواند به هضم غذا کمک کند. صمغ زانتان بعنوان جایگزین سفیده تخم مرغ دارای کاربرد است و به عنوان جاذب آب و روغن در مواد غذایی و نوشیدنی‌ها به کار می‌رود. در پخت و تولید انواعی از سوپ‌ها از این محصول استفاده می‌شود. لازم است بدانید که این ماده، در تولید بستنی نیز به کار گرفته می‌شود تا از این طریق، از تولید کریستال‌های یخی جلوگیری به عمل آید.

 

خرید زانتان گام (پودر – خوراکی)
شرکت تجارت نخبه محب یکی از زیر مجموعه‌های مجموعه شرکت یثربی، به عنوان تامین کننده مواد اولیه صنایع، ظرفیت تامین زانتان گام( پودر – خوارکی) را نیز دارد. جهت سفارش این کالا با شماره 02142190 داخلی 170 تماس حاصل فرمائید.

مشاهده وب سایت

Direct link
درخواست مـــــشاوره

آدرس
تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح شمالی،
نبش کوچه آرام، پلاک ۳۴۹، ساختمان یثربی
کد پستی: ۱۵۷۵۷۳۳۱۱۴

تلفن تماس
خط ویژه: ۴۲۱۹۰-۰۲۱