تورم چیست؟

در مسائل اقتصادی هرگاه بخواهیم درباره تورم صحبت کنیم باید آن را یک مسئله مهم اقتصادی یاد کرد. موضوعی که تنها با گذشت زمان می توان معنای آن را متوجه شد و اختصاص به یک زمان و دوره کوتاه ندارد. اگر به کتاب های تاریخی و روزنامه های قدیمی توجه کنید شاهد قیمت اجناس و کالاهایی خواهید بود که برای شما تعجب آور است. قیمتی که می توان برای مثال به آن اشاره داشت قیمت ۲۰۰ تومانی خودرو طی ۵۰ سال گذشته که قطعا برای جوامع امروزی رقم ناچیز و غیرکاربردی محسوب می شود.

تورم به معنای افزایش سطح گسترده پول بوده و مساوات آن قیمت و درآمد نیز افزایش پیدا می کند. در حقیقت تورم با افزایش نامناسب سطح قیمت کالا و دیگر خدمات رابطه مستقیمی داشته که این افزایش نامناسب در قیمت مشکلات اقتصادی در پی دارد. از قرن ۱۹ بود که تورم امروزی رواج گسترده ای پیدا کرد و پیش از آن بیشتر مفهوم تورم برای افزایش حجم اسکناس‌ های غیرقابل تبدیل به طلا کاربری داشت.

امروز شاهد افزایش چند صد برابری قیمت کالاها و اجناس هستیم که تمامی از آنها بوسیله تورم ایجاد می شود. بسیاری معتقدند گذشته اجناس ارزان بود و حال با کالاهای گران قیمتی رو به رو هستند اما در حقیقت این گذشته نیست که ارزان است بلکه تورم با گذشت زمان خود را نشان می دهد و ارزش پول را تغییر می دهد.

با گذر زمان تورم قیمت هر چیزی را تغییر می دهد. ممکن است در حال حاضر با ۲۰ میلیون تومان شما بتوانید یک خودرو خریداری کنید اما این هزینه برای ۲۰ سال آینده شاید تنها برای خرید یک دوچرخه باشد. بنابراین نباید انتظار داشت یک قیمت همیشگی باقی بماند.

یک مثال دیگری نیز می توان زد، تصور کنید به فروشگاهی می روید و بطری آب معدنی را به قیمت ۳۰۰ تومان خریداری می کنید. سپس در یک روز تابستان به نمایشگاهی رفته و باتوجه به گرمای هوا به دنبال خرید آب هستید که تنها یک فروشگاه برای تهیه وجود داشته و آن هم آب را به قیمت ۱۰۰۰ تومان می فروشد.

با وجود عدم فروشگاه دیگر، محدودیت آب، جمعیت بسیار و آماده بودن شما برای خرید، مسائلی به وجود می آید که قیمت آب را افزایش می دهد. یعنی در حقیقت افزایش تقاضا و محدودیت بوده که قیمت آب را به ۱۰۰۰ تومان افزایش دهد.

اگر این مسئله در سطح ملی نیز به وجود بیاید شاهد اتفاقا دیگری خواهیم بود. در حقیقت این افزایش نقدینگی بوده که به تورم حیات می بخشد و به آن جان می دهد. با افزایش نقدینگی افراد به دنبال تهیه نیازهای خود هستند و به نوعی تقاضا افزایش پیدا می کند.

همین امر تورم را ایجاد خواهد کرد و در حقیقت مایع حیات تورم است. عرضه پول و افزایش نقدینگی توسط دولت و بانک مرکزی انجام می گیرد که با تزریق پول به بازار موجب افزایش نقدینگی می شوند. برای کنترل تورم در حقیقت باید عرضه پول کنترل شود تا نقدینگی در سطحی افزایش پیدا نکند و منجر به ایجاد تورم نشود.

نظرات شما

مقالات مشابه