تاثیر تجارت الکترونیک بر اقتصاد

اینترنت به عنوان ابزاری جهت تبادل اطلاعات بین افراد طراحی شده و موجب نزدیکی جوامع بشری به یکدیگر گشته است. اینترنت از سالیان قبل آغاز به کار کرده و تاکنون تحولات بزرگی را در سطح جهان به وجود آورده که از جمله آن باید به اقتصاد اشاره کرد.

امروز تجارت الکترونیک مصرف فراوانی داشته و بسیار کاربردی است. به شکلی که از طریق این تجارت امر مبادلات مالی در کمترین زمان و راحت ترین شکل صورت خواهد گرفت. اینترنت شبکه جهانی بوده که موجب اتصال افراد با یکدیگر خواهد شد.

تجارت الکترونیک تاثیر بسزایی روی اقتصاد داشته و نقش موثری در این زمینه دارد که حتی موجب گسترش آن شده است. از این رو باید تجارت الکترونیک را راهی برای گسترش اقتصاد دانیم که نقش بسزایی در رشد آن دارد.

 

این مطلب را حتما بخوانید: آشنایی با تجارت الکترونیک

 

کارشناسان علم مدیریت معتقدند شرکت هایی در این عصر می توانند به حیات خود ادامه دهند که با ابزار و زبان تجارت الکترونیک آشنا باشند بنابراین اگر آشنایی وجود نداشته باشد، قطعا پیشرفتی حاصل نخواهد شد و گمراهی در پی خواهد بود.

از این رو کارشناسان موردبحث پیشنهاد می کنند تا شرکت ها آشنایی خود را در این زمینه افزایش دهند تا با سازو کار تجارت الکترونیک آشنا شده و آن را در اقتصاد به کار گیرند که نقش موثر و بزرگی دارد. مایکل پورتر یکی از این کارشناسان معتقد است که اینترنت نقش حیاتی در اقتصاد داشته و آن را متحول کرده است. برخورداری از ویژگی های بازاریابی روز در تجارت الکترونیک می تواند کمکی برای شرکت های فعال باشد.

تاثیر تجارت الکترونیک بر اقتصاد

اگر مراحل شکل گیری اقتصاد دیجیتالی با تدوین برنامه ها و راهکارها درست همراه نباشد قطعا زمان و انرژی بسیاری را هدر خواهد داد که این موضوع شامل سرمایه های یک کشور نیز خواهد شد. تجارت الکترونیک یک روش جهانی بوده و تنها به کشور خاصی اختصاص ندارد. با گسترش اینترنت در سطح جهان، تجارت الکترونیک نیز راه خود را باز کرده تا مقوله اقتصادی نیز به کمک اقتصاد یک جوامع یا کشور آید و آن را رونق دهد.

همانطور که می دانید پیشرفت اقتصاد یک کشور نیز مرهون تجارت الکترونیک بوده که امر انتقال های مالی را آسان ساخته است. زیرا نه تنها در وقت صرفه جویی می شود بلکه در هزینه های اضافی نیز می توان شاهد صرفه جویی هایی بود که این خود یک جنبه مثبتی به شمار می رود.

تجارت الکترونیک تنها شامل نقل و انتقال های مالی نشده بلکه در این میان محصولاتی نیز افراد خریداری می کنند. بنابراین باید موضوع تجارت الکترونیک را گسترده دانست. این تجارت در ایران و جهان عملکردی یکسان دارند اگرچه پیشرفت جهانی آن بیش از ایران بوده و خوشبختانه کشورمان نیز پا به پای جهان حرکت می کند، بنابراین می توان هر روز با ویژگی ها و کاربردهای جدید تجارت الکترونیک آشنا شد.

همچنین  برای تجارت الکترونیک سالم بسیاری از فروشگاه های اینترنتی بایستی کسب نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند تا مشتریان اطمینانی نسبت به این نوع فروشگاه ها کسب کنند. با رونق تجارت الکترونیک تاثیر آن روی رونق اقتصادی کم نیست و می توان این را به خوبی مشاهده کرد.

نظرات شما

مقالات مشابه