آشنایی با انواع مدل های تجارت الکترونیک

آشنایی با انواع مدل های تجارت الکترونیک

 

تجارت الکترونیک یکی از جمله تجارت های گسترش یافته بوده که تاکنون توانسته مشتریان بسیاری را کسب کند. این تجارت که عمر طولانی از آن نمی گذرد در سطح جهان بسیار مطرح است و به عنوان تجارتی آسان و دردسترس شناخته می شود.

پیشتر در مقاله آشنایی با تجارت الکترونیک درباره این تجارت اطلاعاتی کسب کردیم اما در این مقاله قصد داریم با انواع مدل های تجارت الکترونیک اطلاعاتی بدست بیاوریم. در مجموع ۱۰ مدل تجارت الکترونیک وجود داشته که هر یک به شرح زیر است:

تجارت-الکترونیک

  • P2P - Peer to Peer یا نقطه به نقطه

مدل تجاری نقطه به نقطه مدلی که در آن داد وستد و ارتباطات تجاری و مالی بین دو طرف فروشنده و خریدار بر اساس تکنولوژی Wap یاهمان نکنولوژی ارتباط تلفن همراه با سرور برقرار می شود مانند جابجایی مستقیم پول از حسابی به حساب دیگر.

  • G2C - Government to Consumer یا دولت به مصرف کننده

تعامل تجاری دولت و سازمان های دولتی با مصرف کنندگان ومشتریان را دربرمی گیرد.

  • C2G - Consumer to Government یا مصرف کننده به دولت

به معنای تعامل تجاری بین مصرف کننده با دولت که در حال حاضر چنین مدلی رواج ندارد و زیاد استفاده نمی شود.

  • C2C - Consumer to Consumer یا مصرف کننده به مصرف کننده

دو طرف معامله مستقیما مصرف کننده و مشتری است.

  • G2G - Government to Government یا همان بین دولت ها

کلیه تعاملات تجاری ما بین دولت ها  اعم از واردات و صادرات را در برمی گیرد.

  • B2G - Business to Government یا تجارت الکترونیک بین شرکت های دولتی

مدلی از تجارت الکترونیک بین کمپانی و شرکت با یک نهاد و ارگان دولتی . B2G  یعنی تجارت با دولت که در حال حاضر در اول راه است.

  • C2B - Consumer to Business یا مصرف کننده به تجارت

ارتباط بازرگانی الکترونیکی از سمت مشتری، کسبه و مصرف کننده  با شرکت ها و کمپانی ها که صورت می گیرد.

  • B2CBusiness to Consumer یا تجارت به مصرف کننده

ارتباط تجاری الکترونیکی بین بنگاه ها، شرکت ها و کمپانی ها با مصرف کننده.مانند شرکت هایی که با سایت های خود محصولات را معرفی کرده و قیمت و جزییات اجناس را به خریداران معرفی می کنند.

  • B2A - Business to Administration

تعاملات تجاری ما بین سازمان ها ، ارگان ها و نهاد های دولتی مثل پرداخت مالیات و عوارض یک نهاد دولتی به نهاد یا سازمان دولتی دیگر. همان B2G  است.

  • B2BBusiness to Business بنگاه به بنگاه

پرکاربردترین مدل تجاری که این روزها فراوان دیده میشود. در حقیقت این معامله بین دو شرکت و کمپانی بصورت عمده فروشی صورت می گیرد. معامله و ارتباط تجاری ای که در آن بنگاه ها ، شرکت ها و کمپانی ها در دو طرف این بازرگانی الکترونیکی قرار دارند ، خریدار و تامین کننده کالا یا خدمات و نه فروشنده و مصرف کننده . بای اولین بار شرکت سیسکو قدم در این راه گذاشت. از نقاط ضعف این مدل میتوان به عدم وجود اعتماد و اطمینان اشاره کرد.

با توجه به تعاریف فوق آشنایی کاملی با انواع مدل تجارت الکترونیک آشنا شدید و از این به بعد هرگاه کلمه موردبحث را مشاهده کنید، اطلاعاتی درباره آن کسب کردید.

سید عباس لطیفی ۱۳۹۹/۰۸/۲۱( تایید نگردیده است. )

با سلام و تشکر از خدماتی که در راه علم و نزدیکتر شدن فاصله های دور و ناشناخته ی که بدست بشریت می گذارید و این دنیای بی حد و مرز را به یک خانواده کوچک و دورهمی تبدیل میکنید بی نهایت سپاسگزارم

نظرات شما

مقالات مشابه