شرکت سهامی خاص چیست؟

در اقتصاد شرکت ها به دو نوع سهامی خاص و عام تقسیم می شوند که هر یک تعاریف خاص خود را داشته و مشخص شده هستند. شرکت سهامی خاص اختصاص به افراد مشخصی دارد و عمومی نیست.

 

این مطلب مرتبط را بخوانید: آشنایی با شرکت سهامی عام

 

این موضوع در مقابل یک شرکت سهامی عام کاملا متفاوت بوده و عده بیشتری را در برمی گیرد. اگر بخواهیم تعریفی برای آن داشته باشیم باید بیان کرد که شرکت سهامی خاص، نوعی شرکت سهامی است که سهام آن قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار نیست ولی توسط مردم به راحتی قابل معامله است. هنگام تشکیل چنین شرکتی باید تمام سرمایه آن در موقع تأسیس توسط مؤسسان تأمین و بخشی از سرمایه در بانک سپرده‌ گذاری شده باشد.

در یک شرکت سهامی خاص باید همانند یک شرکت با مسئولیت محدود و به غیر از یک شرکت تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی‌های شرکت محدود به مبلغ سرمایه‌ گذاری شده در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه از دست داده و هزینه کنند.

سرمایه گذاری

در کشور ما ایران نیز تفاوت یک شرکت سهامی خاص با یک شرکت با مسئولیت محدود چنین است که در سهامی خاص تنها با سه نفر می توان چنین کمپانی را تاسیس کرد اما نیازی به ثبت در دفتر اسناد رسمی نیست و قابلیت نقل و انتقال دارد.

اما در یک شرکت با مسئولیت محدود سرمایه به صورت اعلامی می‌باشد و هر چقدر که اعلام شود احتیاجی به واریز به حساب شرکت ندارد ولی در شرکت سهامی خاص الزاماً ۳۵٪ مبلغ اعلامی می‌بایست به صورت نقد به حساب شرکت واریز گردد و ۶۵٪ در تعهد مابقی ظرف ۵ سال پرداخت شود.

تمامی سرمایه یک شرکت سهامی خاص هنگام تأسیس منحصراً بوسیله مؤسسین آن شرکت تامین خواهد شد. با چنین تعاریفی باید یک شرکت سهامی خاص را به خوبی بشناسید.

نظرات شما

مقالات مشابه