آشنایی با شرکت بازرگانی دولتی ایران

اقتصاد نبض هر کشور را رقم می زند و اگر اقتصاد مریضی در کشور شاهد باشیم قطعا با یک دولت ناکارآمد و ناموفقی رو به رو خواهیم بود. مسائل اقتصادی از مسئله های مهم هر دولتی است که اهداف بزرگ و برنامه های متعددی را برای دستیابی به اقتصاد سالم و پر رونق به کار می گیرند.

در این میان شاهد روی کارآمدن وزارت خانه ها و شرکت های مختلفی هستیم که هر یک مسئولیتی برگردن دارند. یکی از این دست شرکت ها را باید شرکت بازرگانی دولتی ایران دانست. شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در زیر مجموعه وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند و فعالیت عمده آن بازرگانی دولتی و سیاست گذاری است. از وظایف شرکت بازرگانی دولتی ایران باید به خرید تضمینی کالاهای اساسی تولید داخلی و نیز واردات و توزیع کالاهای اساسی و حفظ ذخیرهٔ استراتژیک این کالاها را اشاره کرد.

شرکت بازرگانی دولتی ایران همانطور که از نامش پیداست در زمینه اقتصادی فعالیت داشته و از همان روزهای نخست زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت خود را آغاز نمود. نقش این بخش بسیار در اقتصاد اهمیت دارد و به نوعی تاثیر گذار است.

اتاق بازرگانی

پیش از آن که انقلاب شود، در دوره پهلوی و سال ۱۳۵۳ بود که شرکت سهامی گسترش خدمات بازرگانی کار خود را برای فعالیت های اقتصادی آغاز کرد. این شرکت در تیر ماه شروع به کار کرد و به نوعی باید اولین زمان تاسیس شرکت بازرگانی دولتی ایران را سال ۵۳ و پیش از انقلاب دانست.

در همان سال ها با توجه به برنامه سوم توسعه کشور، با منحل شدن شرکت سهامی قند و شکر، وظایف آن به شرکت سهامی گسترش خدمات بازرگانی محول شد تا به عنوان جایگزین شرکت سهامی قند و شکر به کار خود ادامه دهد. گذشته از آن شاهد ادغام شدن معاونت خدمات بازرگانی در شرکت سهامی گسترش خدمات بازرگانی بودیم. به نوعی با آغاز کار در سال ۵۳ طی سال ها بعد چندین شرکت دیگر منحل شده و به این شرکت پیوستند تا در مجموع یک شرکت بزرگ با وظایف گسترده تر تشکیل شود.

با چنین ادغام شدن ها سال ۷۷ نام آن به سازمان گسترش خدمات بازرگانی تغییر پیدا کرد تا با افزایش وظایف نامی جدید نیز داشته باشد. برای آخرین بار نیز سال ۱۳۸۱ با ادغام شدن شرکت شرکت سهامی بازرگانی دولتی ایران، سازمان گسترش خدمات بازرگانی به شرکت بازرگانی دولتی ایران تغییر نام داد. همچنین در سال ۱۳۸۲ شاهد ادغام شدن سازمان غله کشور در این شرکت بودیم اما تاکنون دیگر هیچ ادغامی در شرکت بازرگانی دولتی ایران صورت نگرفت و همچنان با همان نام به فعالیت گسترده خود ادامه می دهد.

نظرات شما

مقالات مشابه