چگونگی محاسبه تعرفه واردات تلفن هوشمند

در بازرگانی و تجارت محصولات مختلفی وارد یا صادر می شوند که یکی از آنها تلفن هوشمند است. این دست کالا طرفداران بسیاری داشته و مشتریان بزرگ آن موجب شده تا بازرگانان مختلفی به وارد کردن انبوهی از گوشی های هوشمند بپردازند.

در این میان برخی بازرگانان با نحوه محاسبه تعرفه واردات تلفن هوشمند آشنا نیستند و نمی دانند چگونه بایستی آن را محاسبه کرد. از این رو در این مقاله می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب و کرد و با نحوه محاسبه آشنا شوید.

در حقیقت تعرفه واردات تلفن هوشمند با توجه به هر تعداد اسمارتفون ۵ درصد اعلام شده است. در جدول مقررات صادرات و واردات و سیستم بین المللی هماهنگ شده طبقه بندی کالا تعرفه گوشی هوشمند در ردیف ۸۵۱۷۱۲۱۰ این جدول جای می گیرد.

به طور کلی واردات تلفن هوشمند با ۵ درصد حقوق ورودی انجام می گیرد و علاوه بر آن بایستی ۹ درصد مالیات ارزش بر افزوده و ۴ درصد مالیات علی الحساب نیز در کنار تعرفه از سوی واردکننده پرداخت شود.

در حال حاضر گمرک اجازه ورود هر نوع برند تلفن هوشمندی را می دهد و تنها مشکل آن با واردات غیررسمی و قاچاق است. وارداتی که با اسناد و مدارک رسمی همراه باشد قابل قبول بوده و تفاوتی نداشته آن تلفن هوشمند از چه برند و کشوری می باشد.

تعرفه-واردات-آیفون 

هنگامی که تلفن های هوشمند واردات می شوند، نمایندگانی از سوی شرکت ارتباطات زیر ساخت آنها را آزمایش فنی کرده تا مجوز طول موج رادیویی به این دستگاه ها داده شده و به عنوان اسمارتفون غیرقانونی وارد کشور نشده باشد. بنابراین با ارائه مجوز طول موج به این دست کالاها، وارد کننده می توان تلفن هوشمند را در بازار عرضه داشته و مشتریان نیز آنها را خریداری کنند. همچنین به کمک مجوز یا همان تاییدیه می توان سیم کارتی را برای دستگاه تهیه کرد.

اگر تلفن هوشمندی تاییدیه ای نداشته باشد، سیم کارتی نیز صادر نخواهد شد و به نوعی غیرقانونی محسوب می شود. در حال حاضر گوشی های هوشمندی چون آیفون ۷ اپل نیز اجازه ورود به کشور را داشته و غیرقانونی نیست.

هنگامی که واردات گوشی های هوشمند مختلف به شکل رسمی تایید می شود، شناسه بین المللی محصول در بانک اطلاعاتی گمرک به ثبت می رسد تا به شکل رسمی واردات صورت گرفته باشد. با این حساب می توان اطمینان داشت که گوشی هوشمند موردنظر قاچاق نبوده و از راه رسمی و قانونی به کشور وارد شده است.

البته می توان در سامانه مورد نظر با ارسال کدی از قاچاق یا غیرقاچاق بودن گوشی هوشمند موردنظر اطمینان پیدا کرد. البته برای واردات حق و حقوقی توسط گمرک دریافت می شود که شامل مالیات و ۵ درصد حقوق ورودی می شود.

برای دریافت حقوق و عوارض گمرکی باید براساس محاسبه نرخ ارزی بود که بانک مرکزی آن را برای بازرگانان و واردکنندگان اعلام می کند.

نظرات شما

مقالات مشابه